Odbory zdravotníků vyhlásily stávkovou pohotovost, chtějí odstoupení Hegera

Domácí
13. 11. 2012 15:33
Odbory ve zdravotnictví a sociálních službách vyhlásily v úterý stávkovou pohotovost a vyzvaly ministra zdravotnictví Leoše Hegera k odstoupení.
Odbory ve zdravotnictví a sociálních službách vyhlásily v úterý stávkovou pohotovost a vyzvaly ministra zdravotnictví Leoše Hegera k odstoupení.

Odbory ve zdravotnictví a sociálních službách vyhlásily v úterý stávkovou pohotovost a vyzvaly ministra zdravotnictví Leoše Hegera k odstoupení. Nezvládá podle nich řízení resortu. Prohlášení více než 130 delegátů celostátní konference poskytla Marie Klírová z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Podle odborů uvedl Heger mnoho nemocnic i pacientů do nejistoty a ohrožení jejich zdraví. Ministerstvo kritiku odmítlo jako neodůvodněnou.

Odbory kritizují současnou situaci ve zdravotnictví i k kroky, které chystají ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí a vláda.

"Delegáti konstatují, že většina kroků ministerstva zdravotnictví a vlády vede ke zhoršování dostupnosti zdravotní péče, včetně dostupnosti lázeňské péče pro pojištěnce zdravotních pojišťoven, ohrožuje veřejné zdraví, rozbíjí solidárně nastavené systémy a poškozuje zaměstnance a pacienty," uvádí se v prohlášení.

"Jediný, kdo v posledních letech znejistil pacienty a bral si je jako rukojmí, byli bohužel právě lékaři, lékařská komora a jejich odborový svaz, když v rámci své stávkové aktivity chtěli opustit své pacienty připoutané na lůžka," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Delegáti odmítli Hegerovy plány na zrušení 6 tisíc lůžek v nemocnicích, zavedení dvousložkového pojistného či ohlášené omezení peněz pro lázně od zdravotních pojišťoven. Trvají na zachování tarifních platů a odmítají plány na takzvané pásmové odměňování. Delegáti rovněž požadují, aby zdravotnictví a sociální služby byly službami veřejnými.
"Ministr Heger je historicky nejúspěšnějším ministrem v prosazování reformních kroků, hlavně práv pacientů, a je pochopitelné, že se to některým zdravotnickým kruhům nemusí líbit," dodal Sršeň.

Odboráři také kritizují snížení dotací pro poskytovatele sociálních služeb a požadují, aby dotace stouply na 8,5 miliardy korun. Žádají vyřešit dlouhodobé financování sociálních služeb a dát jistotu nejen poskytovatelům, zaměstnancům, ale i jejich klientům.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ