Po přijetí nového služebního zákona začali policii hromadně opouštět zkušení policisté. Ačkoliv Ivan Langer sliboval celkovou stabilizaci, po novém roce resort opustilo několik stovek strážců zákona. Pokud by odliv v tomto množství pokračoval, mohlo by to podle odborů ovlivnit bezpečnostní situaci v zemi. Odchody jsou dávány do souvislosti zejména s novým služebním zákonem a celkovou nespokojeností se situací ve sboru.
Od začátku tohoto roku opustilo policii ke konci března 1264 policistů. Tento počet tvoří necelých 2,5 procenta z celkového počtu policistů v České republice. Uvolněná místa se dosud podařilo zaplnit jen ze třetiny. "Kdyby nevešel v platnost nový služební zákon, byl by poměr odchodů a příchodů za stejné období zhruba 500 ku 400," řekl kpt. David Kubalák z tiskového odboru policejního prezidia.
Mezi personálně nejohroženější regiony patří v současné době Praha a střední Čechy. V Praze by mělo sloužit 7017 strážců zákona, ale do plného stavu jich chybí sedm procent. Středním Čechám chybí kolem dvou stovek policistů. Podle kpt. Kubaláka je problém nejpalčivější u pořádkové a dopravní policie. "Tam se snažíme jednotky nejvíce posilovat," dodal.
Místopředseda policejních odborů Alexander Burda vidí v odchodech policistů dvě hlavní příčiny. Služebně starší s odslouženými desítkami let odcházejí podle něho kvůli novému služebnímu zákonu. Mladší policisté, kteří mají odslouženo 10-14 let a jsou páteří policie, žene pryč nespokojenost s celkovou situací ve sboru.
David Kubalák dává odchody do souvislosti zejména s vysokým odchodným, které je po přijetí služebního zákona výhodnější než dříve. Nový zákon totiž jinak konstruuje výpočet výsluhového příspěvku, který vysloužilý policista pobírá na způsob měsíční renty. Ta se počítá z hrubé mzdy a může dosahovat maximálně padesáti procent hrubé mzdy za poslední rok. Díky tomu si odcházející policisté polepšili v řádech tisíců korun měsíčně. "Nejvíce opouštějí policii ti, kteří mají odslouženo přes 30 let. Mezi odcházejícími tvoří tito policisté zhruba 50 procent. Je to pro ně finančně mnohem výhodnější. Není tedy pravda, že by odcházeli nespokojeni, ale je tomu právě naopak, protože na tom vydělají," dodal.
Hromadné výpovědi podle odborů i policejního prezidia dosud nijak neovlivnily fungování policie jako celku. Ani vedení policie, ani místopředseda policejních odborů Alexander Burda se neobávají dalšího velkého množství výpovědí. Přesto Burda připustil, že "pokud by měl odliv lidí pokračovat v tomto množství, mohlo by to ohrozit bezpečnostní situaci v celé zemi". Možnost, že by snaha o rychlé doplnění stavů vedla ke snižování nároků na uchazeče o práci u policie, všichni odmítají.
Nabízí policie dost?
Policie se snaží získávat nové lidi, ale akce "Hledám parťáka" nedokázala přilákat tolik uchazečů, aby dokázali zacelit ztráty. Z 3600 přihlášených uchazečů bylo s devíti sty zahájeno přijímací řízení. Na podzim se má rozběhnout další kampaň tohoto typu, která by měla být rozsáhlejší a trvat tři roky.
Faktem je, že policie nenabízí žádné obrovské výhody, ale jako zaměstnanec se můžete těšit ze sociálního zajištění a máte postup jasně daný v novém kariérním řádu. Základní plat neklesne pod 17 000, což je jistě lákadlem pro mnohé lidi s nižšími příjmy.
Zdá se, že oslovit nabídkou práce u policie ženy nebude jednoduché. Ty, které plánují dítě, musejí počítat s kratší rodičovskou dovolenou, což také kritizují policejní odbory. Pokud se policistka rozhodne mít dítě, musí počítat s tím, že do služby se jí započítají pouze tři roky rodičovské dovolené, zatímco například armáda nabízí roky čtyři. Armáda se totiž v těchto případech řídí občanským zákoníkem, policie nikoliv.
Pokud uchazeč projde výběrovým řízením (uspějí asi dva až tři z deseti), nestává se z něho automaticky plnohodnotný policista. Potrvá to ještě několik let. Nejdříve ho ještě čeká tříletá pracovní smlouva na dobu určitou a na závěr služební zkouška upravená novým služebním zákonem. Pokud zkoušku nesloží, přijde policie o dalšího člověka, do kterého investovala nemálo peněz a léta výcviku. K opakování zkoušky mají nováčci jediný pokus a vzhledem k tomu, že tuto proceduru zavádí nový služební zákon platný od 1. ledna 2007, nemá policie dosud k dispozici počty lidí, kteří museli kvůli nezvládnutí testů policii opustit.
Pomoci získávat a udržet si kvalitní lidi se snaží i policejní odbory, které usilují o zvýšení tzv. rizikového příplatku všem policistům v přímém výkonu služby. Nyní se totiž tento příplatek v maximální výši (3 000–6 000 Kč) vztahuje pouze na vybrané skupiny. Příplatek v tomto rozmezí pobírají pouze policisté v Praze, policisté třetí tarifní třídy a dále vybrané skupiny, mezi které patří třeba potápěči nebo piloti. "Vede to k tomu, že za stejnou práci na obvodním oddělení třeba v Plzni nedostanete zaplaceno stejně jako policista vykonávající tutéž práci v hlavním městě, nebo zařazený v jiné tarifní třídě, ačkoliv nese při práci stejná rizika," řekl pro TÝDEN.CZ Alexander Burda.
Podle Davida Kubaláka z tiskového odboru policejního prezidia je ovšem vysvětlení jednoduché. "Tyto příplatky zohledňují míru rizika, region, strukturu a četnost kriminality. Riziko práce v Praze je jistě vyšší než v nějakém malém městě." Není ale vyloučeno, že by odbory se svým návrhem mohly uspět. "S odboráři úzce spolupracujeme, jedná se i s takzvanou iniciativou 361, která má sdružovat nespokojené policisty. Pokud odbory návrh na dorovnání příplatků všech policistů v přímém výkonu služby podají, určitě o tom s nimi budeme jednat," dodal Kubalák.
Foto: archiv