Národní pouť
Odkaz svatého Václava si v Boleslavi připomněly tisíce lidí

28.09.2015 14:05 Aktualizováno 28.09. 19:38

Tisíce lidí dorazily na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi, kde byl před 1080 lety zavražděn kníže Václav. Odkaz světce a patrona země si připomněly davy poutníků na Mariánském náměstí při tradiční poutní mši.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Díval jsem se na televizi, bylo velkolepé.Vážím si našeho českého knížete Václava, patrona české země

0 hlasů

S tímto sympatizuji:
O „hodném a mírumilovném“ Václavovi a „zlém a vlády a boje chtivém“ Boleslavovi víme trochu málo na to, abychom vynášeli soudy. Desáté století (a pár následujících) je nám známo především prostřednictvím mýtů a jejich, často účelových, interpretací. Přesto v letopisech a kronikách najdeme inspiraci pro dnešek.Je sice symbolická, ale často nás přivede k užitečnému zamyšlení. Vezměme třeba jeden hodně zmiňovaný spor dvou královských bratří, spor o vztah k německému sousedovi. Václav preferoval dohodu. I za cenu vysokých nákladů a jisté ztráty tváře. Boleslav chtěl bojovat. O čest a zajisté také o bohatství. Nakonec se cena zaplacená za oba přístupy ukázala téměř stejná. Boleslav za vojáky a proviant platil zhruba stejně, možná o něco víc, než Václav za tribut pacis. Václav preferoval mír a klid pro svůj lid, Boleslav hrdost.

DANA DRÁBOVÁ: Boleslavova hrdost má svůj význam, i když to často hodně stojí
http://www.reflex.cz/clanek/svaty-vaclav/66602/dana-drabova-boleslavova-hrdost-ma-svuj-vyznam-i-kdyz-to-casto-hodne-stoji.html

0 hlasů

Poplatek museli platit Češi od roku 805-806 po bitvě u Canburgu, kterou vedl Karel Veliký

0 hlasů

Při vší úctě, nebyl Wenzel von Böhmen přisluhovač německého kléru?
Netahal do Čech německé kněze, za kterými táhla pažravá německá pakáž?

Je komické, že se stal národním symbolem, ale racionální historikové konstatují, že pro poznání Václavova života chybí dostatek spolehlivých dobových pramenů. Základem jsou legendy, které však nebyly sepsány za účelem věrně zachytit historického knížete. Další informace jsou čerpány z historie sousedních států, zejména okrajové zprávy kroniky o málo mladšího saského kronikáře Widukinda. Z nepísemných pramenů jsou to archeologie a paleoantropologické výzkumy ostatků Přemyslovců prováděné zejména Emanuelem Vlčkem, který na jejich základě publikoval historiky málo přijímaný obraz prvních Přemyslovců. Většinu poznatků o světcově životě je možné zpochybnit a historiografie umí podat jen nejasný či možný obraz knížete Václava, který vždy závisí na konkrétním kritickém zhodnocení a způsobu interpretace nedostatečných a nespolehlivých pramenů.

0 hlasů

Český kníže Václav nebyl přisluhovačem německého kléru.On podporoval Arnulfa Bavorského.Bohužel zvítězil výbojný Jindřich saský, král Jindřich Ptáčník

0 hlasů

Prostě o něm skoro nic nevíme a církev si z něj udělala svatého, symbol...

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov