Odposlechů ubylo. K usvědčení zločinců přispívají málo
09.07.2008 15:45 Původní zpráva
Ministr vnitra Ivan Langer může být spokojený. Podařilo se mu dostát slibům, že sníží počet policejních odposlechů. Z analýzy ministerstva vnitra, kterou má TÝDEN.CZ k dispozici, však stejně vyplývá, že celá pětina odposlechů byla "zbytečná".
Ve srovnání s loňským rokem policisté odposlouchávali výrazně méně. Zatímco v roce 2006 si vyslechli 7672 cizích hovorů, loni už to bylo jen 5491 případů. Nahrané rozhovory však ne vždy posloužily svému účelu.
Kdy policie poslouchá |
toxikomanie 30 % násilná trestná činnost 18 % trestná činnost proti veřejnému zájmu 12 % krádeže 10 % krádeže vloupáním 8 % |
Pouze 36 procent spisů, u kterých policisté využili možnost odposlouchávat stíhané osoby, skončilo návrhem na podání žaloby. A u celé pětiny případů, kdy se policie napíchla na telefonní linky, získané informace nebyly vůbec v trestním řízení využity. Lidé tak byli odposloucháváni zbytečně. "Osmnáct procent spisů bylo ukončeno způsobem, který lze považovat za neefektivní," píše se doslova v analýze.
Nejčastěji bývají odposlechy nasazovány u osob zapojených do obchodu s drogami nebo u těch, které jsou podezřelé ze spáchání některého z násilných trestných činů. Hojně jich však policisté využívají také při vyšetřování krádeží - nejčastěji při pátrání po zcizených motorových vozidlech.
Nejvíce odposlouchávají policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, z protikorupční jednotky a z Národní protidrogové centrály.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.