Odpůrci radaru budou protestovat u sídla vlády

Domácí
13. 2. 2007 07:33
Odpůrci americké radarové základny se sešli také 3. února v Jincích na Příbramsku.
Odpůrci americké radarové základny se sešli také 3. února v Jincích na Příbramsku.

Odpůrci americké radarové základny se sešli také 3. února v Jincích na Příbramsku.Odpůrci vybudování radarové základny USA v Česku chtějí v úterý odpoledne protestovat před Úřadem vlády. Akci pojali jako demonstraci "s protiradarovou mírovou základnou". Organizátoři demonstrace to uvedli na internetové adrese www.nezakladnam.cz. Zároveň se v úterý pražský městský soud bude zabývat rozhodnutím magistrátu hlavního města, který zakázal lednový pochod iniciativy Ne základnám.

Úterní protest podpoří podle Humanistické strany ČR také humanistické organizace v některých evropských zemích. Demonstranti by se tak mohli scházet i před českými ambasádami například v Řecku, Itálii, Maďarsku, Anglii či Francii.

Iniciativa Ne základnám demonstrovala v Praze naposled 29. ledna i přes zákaz magistrátu. Úředníci zákaz zdůvodnili tím, že by pochod bránil dopravě. Iniciativa toto rozhodnutí napadla u soudu, který v úterý rozhodnutí magistrátu přezkoumá. Shodný postup iniciativa zvolila už loni v září, když jí magistrát zakázal pochod z Karlova mostu na Hrad. Soud rozhodnutí zrušil a nařídil úřadu vyplatit svolavateli 2000 korun.

USA mají zájem umístit v Česku radarovou část protiraketové základny, která by byla v Polsku. Obě zařízení by byla součástí takzvaného protiraketového deštníku. Jednání Česka a USA o případné výstavbě zařízení bude trvat asi rok. Základnu odmítají sociální demokraté a komunisti. Vládní strany nejsou jednotné. ODS a KDU-ČSL stavbu základny podporují, Strana zelených souhlas podmiňuje požadavkem, aby základna byla součástí obrany NATO.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Před deseti lety zahynulo po nehodě u Rousínova na Vyškovsku celkem šest lidí

Domácí
17. 9. 2025

Středoškoláci si dnes a ve čtvrtek vyzkouší nanečisto volby do Sněmovny

Domácí
Aktualizováno: 17. 9. 2025 02:11

Odbornice: Existuje riziko, že lidé podlehnou iluzi umělé inteligence

Domácí
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ