<span>Odpůrci radaru</span> chystají další protest

Domácí
9. 11. 2007 15:59
bez popisku 30055
bez popisku 30055

Iniciativa Ne základnám chystá spolu s některými studentskými a odborovými organizacemi na 17. listopadu protivládní demonstraci. Terčem protestu přitom již není jen vládní politika při jednání o umístění americké radarové základny v Česku, ale například i chystaná reforma veřejných financí, situace v policejním sboru a obecně stav demokracie v Česku. Zástupci iniciativy to řekli novinářům na páteční tiskové konferenci.

Mezi pořadateli demonstrace jsou podle Ivony Novomestské z iniciativy Ne základnám také policejní odborová organizace Unie bezpečnostních složek či Liga starostů proti radaru. Protestní akci prý podpoří také předseda největší odborové centrály ČMKOS Milan Štěch a předseda školských odborů František Dobšík. Na demonstraci by mohlo celkem přijít až 100 tisíc lidí, tvrdí Novomestská.

"Lidé nejsou s tím vývojem spokojeni. Budeme proto 18 let po revoluci volat po tom, aby došlo ke skutečné revoluci a opravdové demokratizaci," řekl novinářům mluvčí iniciativy Jan Májíček. Tvrdí přitom, že hlavním tématem hnutí je nadále americká základna. Způsob, kterým se o ní v Česku rozhoduje, ale podle něj svědčí o obecnější krizi. "O radarové základně jedná vláda, která stojí na dvou přeběhlících z levicového tábora," řekl.

Zástupce Unie bezpečnostních složek Martin Zapletal na páteční tiskové konferenci vystoupil spolu s představiteli iniciativy Ne základnám. UBS jsou policejní odbory, které vystupují proti současnému vedení policie radikálněji než "velké" policejní odbory. Zapletal mimo jiné prohlásil, že tato odborová organizace podporuje boj za referendum k radaru. Zároveň vyzval k demisi ministra vnitra Ivana Langra (ODS), který podle něj ohrožuje fungování policie a porušuje demokratická práva odborářů. Příkladem je podle něj to, že byla jeho odborům odepřena možnost inzerovat na policejním intranetu.

Na manifestaci plánovanou na výročí začátku takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vedla k pádu komunistického režimu a obnovení demokratických poměrů v zemi, lákají organizátoři na letácích mimo jiné hesly "Pravda a láska ještě nezvítězily" a "Ne zradě jedné vlády a politiků, kteří už nás nezastupují". Topolánkův kabinet je podle iniciativy Ne základnám nelegitimní, protože odmítá všeobecné referendum a za pomoci dvou bývalých levicových poslanců prosazuje proti vůli většiny společnosti výstavbu radarové základny a zásadní reformu veřejných financí.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ