Odpůrci základny viní Klvaňu, že špatně informuje
03.08.2007 13:25 Aktualizováno 03.08. 15:09
Členům iniciativy Ne základnám a starostům některých obcí z okolí vojenského újezdu Brdy se nelíbí, jak vláda informuje o americkém záměru postavit v Česku radarovou základnu. Podle nich vládní mluvčí pro protiraketovou obranu Tomáš Klvaňa vede pouze propagační kampaň a dostatečně nevysvětluje například to, zda bude mít radar vliv na okolní životní prostředí nebo na zdraví lidí. Klvaňa však kritiku odmítl. Odpůrci radaru podle něj nepoužívají racionální argumenty.
Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májiček uvedl, že vláda o radaru veřejnost neinformuje dostatečně. "Pan Klvaňa není schopen odpovědět na tak zásadní otázky, jako je důvod výstavby radarové stanice a záruky zdravotní nezávadnosti," řekl Májiček.
Klvaňa si ale myslí, že vláda poskytuje občanům dostatek informací. "Tvrdit, že vláda s občany nejedná a neinformuje, je podle mého názoru naprosto nesmyslné," řekl. V září proto začne vládní informační kampaň, která by měla stát asi 15 milionů korun. "Chci, aby si lidé dělali názor na tuto věc na základě faktů a analýz," řekl. O podobě kampaně podle něj není zatím definitivně rozhodnuto. "Budeme však tisknout informační brožurky nebo plakáty. Budeme také jezdit do jednotlivých krajů," doplnil.
Větší podporu veřejnosti však chtějí získat také odpůrci radaru, kteří pravděpodobně příští týden prostřednictvím elektronické pošty osloví více než 700 obcí v celé zemi, aby zjistili jejich názor na umístění radaru v Česku. Starostové obcí ležících nedaleko brdského újezdu, kde by měl radar stát, chtějí vědět, zda je v jejich odporu k základně podporují i další obce.
"Pokud pomohou, budeme rádi, ale nám stačí základní informace," řekl novinářům starosta Trokavce Jan Neoral. Iniciativa Ne základnám také připravuje na sobotu 25. srpna pochod proti vybudování radaru. Jeho trasa by měla vést z obce Jince k Záskalské přehradě.
Podle iniciativy totiž stavba radaru představuje eskalaci zbrojení ve světě a neposílí bezpečnost Česka. Klvaňa podle nich vede pouze jednostrannou kampaň. S tím však vládní mluvčí nesouhlasí. Myslí si, že umístění radaru bude pro Česko výhodné. Vláda však podle něj nezatajuje ani některé negativní aspekty.
"My nezatajujeme ani některé případné minusy, například to, že radar je skutečně vojenské zařízení a v případě válečného konfliktu může být terčem vojenského útoku," konstatoval. Klvaňa však doplnil, že podobných terčů v případě války je v Česku více. "Generální štáb stojí v těsné blízkosti obytných domů. Znamená to, že bychom se neměli bránit?," uvedl Klvaňa.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.