Úterní obvinění expremiéra a bývalého předsedy ODS v souvislosti s údajnými trafikami pro trojici exposlanců výměnou za prohlasování konsolidačního balíčku je podle poslaneckého klubu občanských demokratů ze strany státních zástupců kriminalizace politiky. Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan podle nich prokazuje absolutní neznalost ústavního práva i principů demokracie. Navíc se opírají o vyhlášku, kterou nechala nedávno tiše projít exministryně spravedlnosti Marie Benešová, která tak umožnila, aby se případ řešil v Olomouci a ne v Praze, kam by normálně patřil, a kde by byl podle ODS zamítnut.
"Je to pokus o kriminalizaci politického jednání," prohlásil ve středu předseda ODS Petr Fiala na adresu olomouckých žalobců. Ti Nečasovo stíhání odůvodnili "zodpovězením zásadní otázky celospolečenského významu. Jde prý o zájem všeho lidu, uvedli dnes v tiskové zprávě žalobci. "Nelze přece dělat experimenty na lidech jenom proto, abychom ‚nalezli odpověď na zásadní otázky celospolečenského významu'. Demokratický řád a pravidla hry přece neurčují represivní složky, kterými nezávislí státní zástupci jsou. V demokratickém systému je moc svěřena do lidem zvolených reprezentantů a jsou to znovu lidé, kteří v demokraticky zvolených volbách rozhodují o tom, jestli politikům důvěřují nebo ne," reagoval novopečený stranický předseda.
Konání státního zastupitelství bude mít podle Fialy za následek akorát to, že se lidé budou bát politických kroků a politici odpovědnosti a rozhodování. "Jednání státního zastupitelství nerozumí ani renomovaní právníci, ani politologové ani komentátoři," dodal Fiala.
Na kobereček k Zemanovi
Exministr spravedlnosti a současný poslanec Pavel Blažek tvrdí, že kauza je politická. A může za to podle jeho slov sám olomoucký žalobce. "Pan Ištvan situaci zpolitizoval sám. Byl to pan Ištvan, který šel za prezidentem Milošem Zemanem, a tím tu věc zpolitizoval od samého začátku sám," řekl.
Blažek pak označil jednání zastupitelství za mediálně účelové. "Dochází k bulvarizaci činnosti orgánů činných v trestním řízení tím, že si orgány občas vymyslí nějakou pověst, kterou občas náhodně zveřejní, viz zatýkání Jany Nagyové. Účelově poskytují pouze některé informace, a to s jediným cílem: rozhodnout mediálně dopředu," prohlásil.
"Pan Ištvan od června prokázal absolutní neznalost ústavního práva, absolutní neznalost základních problémů demokracie, absolutní neznalost dělby moci," zdůraznil Blažek s tím, že nová ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) by se situací na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci měla rychle zabývat.
Podle osobní zkušenosti s Nečasem Blažek soudí, že korupce a expremiér nejdou do sebe. "Petra Nečase, celou ODS a možná i celou vládu je možné vinit ze špatné politiky, ze špatných kroků, ale vinit Petra Nečase z korupce považuji osobně za naprosto skandální. Čekat na to, až to řekne v této věci soud, není možné," hájil svého bývalého předsedu.
Více než rok staré vyjednávání o konsolidačním balíčku, pro který nejprve nechtěli zvednout ruku tři tehdejší poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, kteří nakonec po složení mandátu nechali zejména daňové změny projít, měla být podle policie korupce na základě výměny za vlivné posty pro tři rebelanty v podnicích se státním podílem.
Jen politický obchod, komentují situaci občanští demokraté. Stejně by pak mohl být stíhán skoro každý politik, ale třeba i hlava státu. "Jak to, že není stíhán pan prezident Zeman a expremiér Rusnok, který byl jmenován do bankovní rady? Jak to, že není dnes stíhána celá vládní koalice, když lidová strana dala minulý týden podmínku svého setrvání ve vládě hlasování ostatní koalice proti lustračnímu zákonu, respektive jeho zrušení, které nepochybně také bylo nějakým závazkem," argumentuje poslanec ODS Marek Benda.
Dohoda s Benešovou?
Podle něj by navíc dříve nebylo možné, aby kauzu řešilo právě olomoucké státní zastupitelství, protože věcně náleží do Prahy. Aby vyšetřování mohlo dál pokračovat pod olomouckým dohledem, umožnila vyhláška vydaná exministryní Rusnokovy vláda Marií Benešovou. "Čekali, až jim to zákon umožní," prohlásil Benda. "Dohodli se možná přes prezidenta Zemana s paní Benešovou, která potichu vydala změnu vyhlášky o jednacím řádu státních zastupitelství, které náhle umožňuje, aby věci, které rozhodovalo jednou vrchní státní zastupitelství se souhlasem Nejvyššího státního zástupce, si mohlo nechat. To najednou nebylo, jakmile to nesouvisí s procesem, tak se to nyní umožňuje," vysvětlil. V Praze by totiž podle něj byl návrh na stíhání zamítnut.
Vyhlášku by podle poslanců ODS měla okamžitě zrušit nová ministryně spravedlnosti Helena Válková. "Zítra vyzvu v interpelacích novou ministryni spravedlnosti, jestli ten předpis okamžitě zruší. Pokud ne, iniciujeme ústavní stížnost na zrušení této nezákonné vyhlášky," uvedl Benda. Klub poslanců za TOP 09 podle něj s návrhem souhlasí.