ODS: Obchod s lidovci jsme neuzavřeli kvůli Klausovi
25.01.2008 17:58
Občanští demokraté popřeli informace, že s lidovci uzavřeli obchod za hlasy pro svého prezidentského kandidáta Václava Klause. Lidovcům by podle těchto informací měla ODS pomoci prosadit odškodnění církví.
"O žádném takovém obchodu nevíme," prohlásil po dvoudenním výjezdním zasedání poslaneckého klubu občanské demokracie v Choceradech na Benešovsku místopředseda strany Petr Nečas.
ODS podle něj zaskočilo vyjádření lidoveckého ministra Cyrila Svobody, podle něhož podpora Klause dává šanci, že majetkové vyrovnání s církvemi plně podpoří i občanští demokraté, zatímco hlasy pro jeho protikandidáta Jana Švejnara většinovou podporu ostatních stran nezajistí. Nečas podotkl, že návrh na urovnání vztahů mezi státem a církvemi schválila ve středu vláda jednomyslně, tedy včetně ministrů za Stranu zelených, která podporuje Švejnara.
Svoboda tvrdí, že Klaus není kandidátem lidovců, nicméně jeho podpora za určitých podmínek je myslitelná. "Ovšem musí to být na úrovni já pán - ty pán. Vy něco chcete, my také," uvedl někdejší šéf lidovců v prohlášení, které uveřejnil na webu KDU-ČSL. Proto chtěl prosadit, aby dřívější závazek vládní koalice urovnat vztah s církvemi byl "zesílen veřejným zavazujícím aktem všech zákonodárců ODS učiněným ještě před volbou prezidenta hlasovat pro konkrétní vládní návrh". "Celostátní výbor KDU-ČSL tento můj návrh neakceptoval, a tak zůstává jen mým osobním postojem," zdůraznil Svoboda.
Místopředseda sněmovny za lidovce Jan Kasal připomněl, že své rozhodnutí volit Klause řekl veřejně už před několika měsíci. "Řekl jsem to vědomě, aby můj postoj nebylo možné dávat do souvislosti s dalšími věcmi," řekl. Vládní koalice by podle něj neměla dopustit, aby prezidentská volba byla zatížena spekulacemi o obchodech kolem církevních restitucí nebo návratu lidoveckého šéfa Jiřího Čunka do vlády.
Lidovecký poslanec Tomáš Kvapil poukázal na znění koaliční smlouvy, v níž je závazek řešit vztah státu a církví včetně majetkových restitucí. Nepochybuje o tom, že ODS tomuto závazku dostojí. "A nic to podle mě nemá společného s volbou prezidenta," řekl Kvapil. Volba je podle něj personální záležitost a s hodnotami, které lidovci prosazují ve svém programu, by neměla být dávána do souvislosti.
Poslanecký klub občanské demokracie přijal usnesení, v němž vyzval všechny zákonodárce k podpoře Klause. Zmínil se mimo jiné o tom, že ODS považuje dohodu o narovnání vztahu státu a církví za přijatelný kompromis výhodný pro všechny občany Česka. "Já si myslím, že tahle vládní konstelace je jediná a možná na dlouhou dobu poslední, která je schopna takové vyrovnání státu a církví přijmout," míní šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Vládní návrh podle něj odblokuje tisíce hektarů pozemků v malých obcích.
Poslanci občanské demokracie jsou podle usnesení přesvědčeni o tom, že Klausovo znovuzvolení upevní ekonomickou a zahraničněpolitickou situaci země a přispěje ke "stabilizaci společenské atmosféry", nutné pro plánované reformní kroky. Tluchoř připomněl, že ODS vedle této oficiální výzvy vede se zákonodárci jednání o podpoře pro Klause: "To, že vyjednávací tým se snaží získat podporu pro Václava Klause tak, aby ta volba byla úspěšná, protože 122 hlasů poslanců a senátorů ODS evidentně nestačí na zvolení, to je samozřejmé." Ke zvolení potřebuje uchazeč o funkci prezidenta hlasy alespoň 141 zákonodárců.´
Ilustrační foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.