ODS: S Rusnokem bojujeme, své náměstky mu ale ponecháme

Domácí
23. 7. 2013 18:36
První náměstek Daniel Volák při jmenování Marie Benešové novou ministryní spravedlnosti.
První náměstek Daniel Volák při jmenování Marie Benešové novou ministryní spravedlnosti.

Náměstci z řad občanských demokratů na ministerstvech povětšinou zůstávají. Strana je z postů zatím odvolávat nebude. Počká až na výsledek hlasování o důvěře Rusnokovy vlády. 

Už v pátek se místopředseda ODS Pavel Blažek nechal slyšet, že by bylo lepší, aby jeho spolustraníci na náměstkovských postech nesetrvávali. "Není možné, aby ODS rétoricky bojovala proti této vládě, a současně zanechávala svoje náměstky na politických funkcích," řekl Blažek Radiožurnálu.

Úřadující šéf strany Martin Kuba si na úterý zmíněné úředníky pozval. Odcházet ale nebudou. "Informovali jsme vedení, jak to vypadá na rezortech. Ze strany vedení jsme byli ujištěni, že trvá stojedničková podpora v parlamentu pro obnovu původní koaliční vlády," řekl po jednání s Kubou a s předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou pro ČTK náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. "Zabývali se například tím, jak se dá, nebo nedá s novými ministry spolupracovat," doplnil také Veinlich.

Až po důvěře

Striktní nařízení z vedení strany tedy nepadlo. Případný odchod z rezortů by podle Veinlicha stál spíše na individuálním rozhodnutí. S výzvami k odchodům tak ODS teď vyčkává. "Uvidí se, jaký bude mít tato vláda mandát, jestli bude vládnout s důvěrou, nebo bez důvěry," uvedl stranický mluvčí.

O důvěře mají poslanci rozhodnout až 8. srpna. Občanští demokraté ovšem předpokládají, že Jiří Rusnok pro svůj kabinet důvěru nezíská. Pokud by ale důvěru dostal, není podle šéfa strany Martina Kuby přijatelné, aby náměstci na úřadech zůstali.

Hrdé odcházení

Odliv náměstků zaznamenává i TOP 09, a to i přesto, že strana oficiálně o jejich stažení nerozhodla. Podle některých zdrojů on-line deníku TÝDEN.CZ se o to ale zasazuje místopředseda partaje Miroslav Kalousek. A nejde jen o křesla náměstků. Nabídku ředitelovat odboru na ministerstvu dostala od svého nástupce Františka Koníčka také bývalá ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Na místo ale nenastoupí. Také bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek rezort opustil se slovy, že by pokračováním ve funkci konal proti svému přesvědčení.

Nabídku ředitelovat odboru na ministerstvu práce dostala od svého nástupce Františka Koníčka bývalá Ludmila Müllerová. Na místo ale nenastoupí.Také mezi občanskými demokraty se ale našli tací, kteří se rozhodli s Rusnokovou vládou nespolupracovat. Krátce po příchodu své nové šéfky Marie Benešové svůj odchod z ministerstva spravedlnosti oznámili náměstek Radomír Daňhel a bývalá šéfka kabinetu ministra Blažka Pavla Havlínová. "Úřednická vláda má být až krajním řešením, proto nemohu být její součástí, a to i s ohledem na fakt, že kabinet sestavovaný premiérem Rusnokem nemá podporu ani poslaneckého klubu ODS, ani vedení strany, které jsem členem," napsal ve svém tiskovém prohlášení Daňhel. Popíráním ústavních zvyklostí parlamentní demokracie odůvodnila svůj konec také Havlínová. 

Paradoxně naopak Marie Benešová si spolupráci s týmem po Pavlu Blažkovi (ODS) nedávno pochvalovala. A jejím prvním náměstkem je teď po Daňhelovi jiný člen ODS Daniel Volák.

Náměstkovská škatulata

Ministerstvo financí:
Ministr Jan Fischer po svém nástupu odvolal Zdenka Zajíčka (ODS), novým náměstkem pro hospodaření s majetkem státu a informatiku jmenoval Lubomíra Tomana. Odvolal také Tomáše Zídka, kterého nahradila Fischerova poradkyně z kampaně Eva Anderová. Z řad občanských demokratů zůstává první náměstek ministra Ladislav Minčič.

Ministerstvo zahraničních věcí:
Zdá se, že po nástupu ministra Jana Kohouta v rezortu padají hlavy. Po několika dnech skončila náměstkyně Veronika Kuchyňová-Šmigolová, nahradil ji diplomat Karel Borůvka. V náměstkovském postu zůstávají zatím dva bývalí poslanci za ODS diplomat Jiří Schneider a Tomáš Dub.

Ministerstvo obrany:
Jediný rezort, který si nemusí zvykat na nového šéfa, změny neplánuje. Naopak stále hledá svého ekonomického náměstka. Pickovým náměstkem tak dál zůstává i Libor Karásek s modrou stranickou knížkou.

Ministerstvo spravedlnosti:
Sbohem dal svému postu Radomír Daňhel (ODS). Prvním náměstkem se tak stal jeho stranický kolega Daniel Volák. Do funkce po Daňhelovi se vrací nestraník Pavel Kasík, rozhodla v úterý ministryně. Opustit ministerstvo by měl naopak podle některých zdrojů legislativní náměstek František Korbel. Na ministerstvo spravedlnosti se naopak vrací bývalý ministr a šéf Legislativní rady vlády Petr Mlsna.

Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Na ministerstvu práce se dějí škatulata. Ministr František Koníček odvolal z funkce pět manažerů úřadu, mezi nimi i náměstka pro informační technologie Petra Krůčka (TOP 09) či ředitele Fondu dalšího vzdělávání Jana Vitulu, též z TOP 09. Podle ministra prý nejde o politickou příslušnost, ale schopnosti. Krůčkovu agendu by měl převzít dosavadní náměstek pro řízení úřadu Zdeněk Kadlec. Prvním náměstkem bude Petr Šimerka. Sekci trhu práce zatím dál řídí Roman Chlopčík (ODS), sociální a rodinnou politiku bývalý senátor za ODS Pavel Čáslava.

Ministerstvo kultury:
Po nástupu ministra Jiřího Balvína byl odvolán první náměstek Aleny Hanákové Martin Sankot, který údajně za ministryni v lecčem rozhodoval. Na jeho pozici nastoupil Jiří Richter, který už v rezortu na postu náměstka kdysi působil od dob ministrování Pavla Dostála (ČSSD), dokud ho v roce 2010 neodvolal Jiří Besser (TOP 09).

Ministerstvo zdravotnictví:
Problém dále setrvávat na svém postu v rámci Rusnokovy vlády má prý bývalý Hegrův první náměstek Marek Ženíšek (TOP 09). Na vlastní žádost tak rezort opouští. Ostatní "Hegrovi muži" pod novým šéfem Martinem Holcátem zůstávají. A to i ti se stranickou knížkou: Ferdinand Polák (ODS) a Martin Plíšek (TOP 09). Ministerstvo pak neopouští ani zbylí dva náměstci Petr Nosek a hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Ministerstvo pro místní rozvoj:
Ve svých křeslech nechal zatím nový ministr František Lukl sedět všechny dosavadní náměstky. Zůstává i zástupce občanských demokratů Miroslav Kalous.

Ministerstvo životního prostředí:
Vzhledem k tomu, že ministerstvo nyní řídí jeden z členů minulého týmu Tomáš Podivínský, ke změnám se uchylovat prý nehodlá. Tým jeho náměstků tvoří však samí straníci. Občanští demokraté Martin Frélich, Libor Ježek a Vojtěch Munzar zatím zůstávají, stejně tak i člen TOP 09 Tomáš Tesař.

Ministerstvo průmyslu a obchodu:
Personální změny se ani po nástupu Jiřího Ciencialy do čela ministerstva nejspíš neplánují. I zde zůstávají náměstci z ODS Jiří Jirka a Tomáš Hajdůšek.

Ministerstvo vnitra:
Spolu s exministrem Janem Kubicem úřad opustili i dva jeho náměstci: Jaroslav Hruška, kterého si bývalý šéf rezortu přivedl, a Pavel Kolář, který měl na starosti eGovernment a veřejnou správu.

Ministerstvo školství:
Ještě před nástupem nového šéfa Jiřího Štyse se rozhodl odejít náměstek Jiří Nantl. Naopak straničtí náměstci za občanské demokraty Eva Bartoňová a Michal Zaorálek na svých postech zůstávají.

Ministerstvo zemědělství:
Nový ministr Miroslav Toman se hned po svém nástupu do funkce pustil do značných personálních změn, a to hlavně na úřednických postech. Z šesti náměstků pak vyměnil dva: Radka Brauna střídá Martin Žižka a Jiřího Macha, kterého dříve dosadily Věci veřejné, Stanislav Kozák. Ostatní zůstávají a mezi nimi i dva občanští demokraté Vilém Žák a Miroslav Hladík.

Ministerstvo dopravy:
Náměstky se zatím nerozhodl prostřídat ani ministr dopravy Zdeněk Žák. A zůstávají tak i občansko-demokratičtí náměstci Jaroslav Deml a Jiří Žák.

Autor: - kls - Foto: ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ