Ministrův obrat
Ohrozí-li odchod lékařů operace, vláda dá peníze z rezerv
14.12.2010 13:24 Aktualizováno 14.12. 15:05
Ministr zdravotnictví Leoš Heger poprvé oficiálně připustil, že když z nemocnic masově odejdou chirurgové či anesteziologové a nebude se operovat, vláda bude muset dát lékařům peníze z rezerv na krizové situace. Odmítl spekulace, že ustupuje tlaku lékařských odborů. Zároveň potvrdil, že vláda v příštím roce ani v roce 2012 peníze pro zdravotnictví nezvýší tak, aby bylo víc na platy.
"Pokud by odešli všichni chirurgové nebo anesteziologové, situace by byla na úrovni těžké katastrofy. Vláda pak bude muset aktivizovat havarijní zdroje a řešit to jako třeba povodeň v severních Čechách," řekl ministr. Kabinet by podle něj musel přistoupit ke "zvláštnímu režimu vyjednávání s lékaři a zvýšit jim pod tlakem masově platy".
Ministr poté doplnil, že na situaci by musela reagovat také bezpečnostní rada státu jako na stav nouze, včetně hledání viníka. Ministr nadále trvá na tom, že více peněz do zdravotnictví není možné dát v situaci, kdy všechny resorty šetří a řadě zaměstnanců klesne plat.
Lékařské odbory na jaře vyhlásily akci Děkujeme, odcházíme, která podle Hegera v posledních týdnech "eskaluje za hranice dobrého vkusu". Z 16 tisíc nemocničních lékařů čtvrtina podepsala prohlášení, že jsou připraveni dát ke konci roku výpověď. Při dvouměsíční platnosti by 1. března nepřišli do práce.
Na Vysočině podalo výpověď 80 procent lékařů, v Novém Městě na Moravě 90 procent. Jejich výpovědi zatím leží v právní kanceláři, ta je po kontrole rozešle ředitelům nemocnic 29. prosince.
Provoz jako o prázdninách
Heger poznamenal, že akce odborářů jsou dobře propagačně vedené, je to podle něj ale jen "hrubý nátlak na hranici dobrého vkusu". Pokud odejdou 4000 lékařů průřezově ze všech odborností, bude v nemocnicích něco jako prázdninový provoz, kdy tento počet lékařů je na dovolené.
Pokud lékaři ve výzvě Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Děkujeme, odcházíme skutečně odejdou, nepůjdou podle Hegera do zahraničí, ale většina zůstane v Česku. Potvrzují to i sami lékaři, mnozí počítají s tím, že si otevřou soukromou praxi, někteří prý zcela odejdou ze zdravotnictví.
Podle zjištění ČTK se mnozí z těch, kteří výpověď již poslali zprostředkující právní kanceláři, domlouvali se svými řediteli, zda je po ukončení akce přijmou zpět. V některých nemocnicích si údajně lékaři stěžovali, že museli podepsat výpověď pod nátlakem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.