Ze zneužívání peněz na zaměstnávání zdravotně postižených občanů obvinila ústecká policie jednatele firmy Chráníme s.r.o. Miroslava Štětku. Podle policie inkasoval od úřadu práce statisíce korun, ale svým handicapovaným zaměstnancům vyplácel jen část z nich, zbytek si nechával. Soud ho dnes poslal do vazby, aby nemohl ovlivňovat svědky.
Pokud bude odsouzen, hrozí mu až osmiletý trest. Jeho advokát tvrdí, že Štětka je nevinný. O případu informovala Česká televize.
"Policejní komisaře zahájil trestní stíhání pro trestný čin úvěrového podvodu," řekl k případu policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Podle České televize se policii zatím podařilo prokázat, že Štětka chtěl okrást stát, a tedy i své zaměstnance o více než 500 tisíc korun. Tato částka ale nemusí být konečná, protože vyšetřování ještě neskončilo.
Okrádal desítky zaměstnanců
Česká televize uvedla, že Štětka pobíral od úřadu práce na každého těžce postiženého zaměstnance maximálně možný finanční příspěvek, tedy 9 tisíc korun hrubého měsíčně. Zaměstnancům ale vyplácel asi jen 4 tisíce korun, další 2 500 si ponechal. Takových zaměstnanců měl desítky.
Uvedla, že za první čtvrtletí inkasoval Štětka od úřadu práce přes milion korun, přičemž si nechal skoro 150 tisíc korun. Pak přijal dalších asi 30 zdravotně postižených občanů a žádal skoro o dva miliony korun, které ale už nedostal. Měl v úmyslu si ponechat 420 tisíc, řekla Hyšplerová.
Podvod odhalil Úřad práce
Podle České televize se na případ přišlo náhodou. Úřadu práce bylo nápadné, že společnost Chráníme s. r. o. začala po Novém roce přijímat další handicapované zaměstnance a začala na ně okamžitě žádat vyplácení státních příspěvků. Úředníci navíc měli informace o tom, že s vyplácením mezd není ve firmě vše v pořádku, a obrátili se proto na kriminalisty.
Na zneužívání peněz, které podnikatelé dostávají od státu na své zdravotně postižené zaměstnance, několikrát upozornila Národní radu osob se zdravotním postižením. Podle ní se takové podvody dějí dlouhodobě. Například počátkem roku obvinila policie třiačtyřicetiletého falešného podnikatele z Pardubic, který lákal z úřadů práce v celé zemi peníze s tím, že zaměstná lidi se změněnou pracovní schopností a zařídí provozy. Škoda se vyšplhala na více než 14,5 milionu korun.
Ilustrační foto: Profimedia.cz