Olympiádu v Číně by měli bojkotovat všichni, myslí si Ruml
01.04.2008 17:16 Původní zpráva
Politici, sportovci i diváci by si měli dobře rozmyslet, jestli na olympiádu do Číny pojedou. A ještě více by měli zpytovat svědomí členové Českého olympijského výboru, kteří dali konání olympiády v Pekingu zelenou. Ostrá kritika olympijského byznysu a živá diskuze o metodách čínského režimu: to je recept, kterým chce Výbor Olympic Watch alespoň zkomplikovat hry v Číně.
"Olympijské hry v Číně by měli bojkotovat všichni," myslí si Jan Ruml, člen občanského sdružení Olympic Watch, které se angažuje v boji za dodržování lidských práv v Číně. "Vím však, že to není reálné," dodal. A šel ještě dál: celý olympijský byznys už nemá s původní myšlenkou her nic společného a měl by skončit. O své postoje k chystané olympiádě v Pekingu se dnes podělil se čtenáři serveru TÝDEN.CZ.
ODPOVĚDI Z ON-LINE ROZHOVORU S JANEM RUMLEM ČTĚTE ZDE
Původně Výbor Olympic Watch, jehož členy jsou vedle Jana Rumla také šéf diplomacie Karel Schwarzenberg nebo Michael Žantovský, žádný bojkot nezvažoval. Čína prý však měla od chvíle, kdy bylo rozhodnuto o konání her v Pekingu, dostatek času uskutečnit některé společenské a politické změny. "Neudělala to, a proto nyní budou bojovníci za lidská práva křičet hlasitěji," řekl Ruml, který sympatizuje s protesty provázejícími cestu olympijské pochodně do Číny.
Český olympijský výbor hrozí žalobou
Jedním dechem se Ruml obul do funkcionářů Českého olympijského výboru: "Postoj předsedy olympijského výboru je pro mě velkým zklamáním." Předsedovi Milanu Jiráskovi vyčítá především to, že před děním v Číně strká hlavu do písku. "Argumentuje tím, že politiku a sport nelze míchat. Přitom připustili konání olympiády v Číně, která nesplňuje žádné civilizační standardy," zlobí se Ruml. Předseda Českého olympijského výboru chce navíc na sdružení Olympic Watch podat žalobu. A důvod? Jiráskovi vadí, že má výbor v logu místo dvou olympijských kruhů policejní pouta.
Návrat do vysoké politiky Ruml zatím neplánuje, ale ani nevylučuje. Jeho případná politická dráha však už jistě nebude spjata s Unií svobody. Své symbolické členství se rozhodl ukončit. "V pražské organizaci došlo k ne příliš čisté obměně vedení této organizace a do čela se dostala postněmcovská klika. To už je na mě příliš," vysvětlil důvody rozchodu s Unií svobody. Nejblíže má člen Výboru Olympic Watch k liberálnímu křídlu Strany zelených.
V rozhovoru se Ruml nevyhnul hodnocení současné politické scény. Premiéra Mirka Topolánka zhodnotil Ruml nepřímo. To, jak je dnes vláda složena, považuje za nejmenší zlo. "Všechny jiné konstelace by byly horší než ta stávající," řekl Ruml v on-line rozhovoru. Kriticky se dívá na návrat Jiřího Čunka do vlády. Vadí mu, jak zatočil se vsetínskými Romy. "Kvůli tomu by neměl být ve vládě," uvedl Ruml.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.