Ochránce práv
Ombudsman má nově pomáhat občanům EU proti diskriminaci
02.01.2016 19:13
Veřejný ochránce práv by měl v budoucnu pomáhat pracovníkům ze zemí EU a jejich rodinným příslušníkům proti případné diskriminaci v tuzemsku. Počítá s tím vládní novela antidiskriminačního zákona, kterou dostali k projednání poslanci. Novela reaguje na nové evropské směrnice a novou pravomoc svěřuje v souladu s unijním požadavkem ombudsmanovi, protože ji podle ní musí vykonávat nestranný, nezávislý a apolitický orgán.
Novela stanoví, že za účelem naplňování práva volného pohybu občanů EU bude ombudsman kromě jiného poskytovat těmto lidem metodickou pomoc při podávání návrhů na zahájení řízení z důvodů diskriminace. Bude také zveřejňovat zprávy a vydávat doporučení k otázkám souvisejícím s naplňováním práv občanů EU.
Podle důvodové zprávy by tento úkol nemohly vykonávat jiné úřady, protože by nenaplnily požadovanou míru nezávislosti. Rozšíření pravomocí ombudsmana je podle vlády také úspornějším řešením než zřízení nového úřadu.
Návrh zákona počítá s tím, že kancelář veřejného ochránce práv zřídí kvůli této problematice sedm nových pracovních míst. Tři noví zaměstnanci budou mít na starosti osvětu a výzkum, další tři budou vypracovávat analýzy a sedmý člověk bude mít na starosti vnitrostátní i mezinárodní spolupráci. Všichni budou muset mít magisterské vzdělání v oboru právo. Ročně by to mělo znamenat navýšení nákladů asi 4,5 milionu korun.
Hlavním úkolem ombudsmana je ochrana občanů proti byrokracii státu. Nesmí vstupovat do soukromých sporů, ale může poukazovat na pomalý postup státních institucí v nejrůznějších kauzách, vyzývat je k nápravě jejich chybných či nedostatečných rozhodnutí nebo navrhovat zákonodárcům úpravu zákonů tak, aby měla veřejnost větší právní jistoty. Ve Sněmovně leží i další návrh zákona, který by měl ombudsmanovi například umožnit podávat veřejné žaloby proti diskriminaci nebo navrhovat Ústavnímu soudu zrušení zákonů.
Návrh projednají poslanci na některé z příštích schůzí. Až ho schválí, dostane ho k posouzení Senát a poté k podpisu prezident. Účinnosti má nabýt k letošnímu 1. květnu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.