Neodborná péče
Ombudsman zjistil nedostatky ve dvou domovech pro seniory
24.10.2012 17:05
Dva domovy určené pro pobyt nemocných seniorů poskytují neodbornou péči. V Líchovech na Příbramsku a v Jevišovce na Břeclavsku mohou klienti trpět podvýživou, proleženiny jim ošetřují laici a nemají dostatečně zajištěnou lékařskou péči, zjistili pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv. Výsledky jejich prověřování zveřejnil ombudsman. Oba domovy se proti výtkám obmudsmana ohradily a jejich zástupci zvažují podání stížnosti nebo trestního oznámení.
Domov důstojného stáří Harmony v Líchovech nemá registraci pro poskytování sociálních ani zdravotnických služeb. V době návštěvy pracovníků ombudsmana bylo v zařízení 18 seniorů, většina z nich trpěla demencí. Podle zprávy je ošetřovali laici bez odborného dohledu, vedoucí jim někdy svévolně podával medikamenty, například tišící léky. "Odhalili jsme tam velká rizika pro důstojnost, zdraví a život klientů," řekla Marie Lukasová z kanceláře ombudsmana.
Podle ředitele domova Martina Maťhy je polovina personálu zdravotnicky proškolená. "Zprávu ombudsmana beru jako útok na zařízení našeho typu. My poskytujeme náhradu rodinné péče a máme od příbuzných klientů spoustu děkovných dopisů," řekl Maťha. Kontroly v jeho zařízení provádějí i jiné orgány, podle něj nemělo nikdy vážnější problém.
Podle pracovníků ombudsmana většinu seniorů personál koupal čtyřikrát měsíčně, byli monitorováni kamerovým systémem a ven se dostali, jen pokud je tam vzala jejich návštěva. Personál oslovoval klienty zdrobnělinami a neměl odborné znalosti k zabránění podvýživy. Pracovníci ombudsmana předali zjištěné poznatky orgánům činným v trestním řízení. Podle Maťhy však práva klientů nebyla porušena. "Pokud mám klienta s demencí, který se neorientuje v prostoru a čase a chce jít například ven do mrazu pouze v pyžamu, musím mu v tom samozřejmě zabránit," reagoval na údajné omezování pohybu klientů.
Domov se zvláštním režimem Seniorprojekt v Jevišovce má registraci zařízení poskytujícího sociální služby. V domově jsou klientům k dispozici dva lékaři. Přesto pracovníci ombudsmana našli řadu pochybení. "Zařízení je naprosto nekritické k cílové skupině klientů. Seniora nejdřív přijme a až potom řeší, zda mu mohou obstarat potřebnou péči," vyjmenoval jeden z nedostatků Jiří Foral z kanceláře ombudsmana. Vedoucí zařízení Miluše Kupsová kritiku odmítla, uvedený příklad se prý stal za deset let jednou.
Při své návštěvě pracovníci ombudsmana zjistili, že někteří klienti například několikrát spadli z lůžka, žádná opatření pro zabránění dalších pádů ale nebyla přijata. Některým seniorům hrozilo riziko podvýživy. Pracovníci ombudsmana kontaktovali krajský úřad, který může činnost zařízení pozastavit. "Krajský úřad u nás dělá kontroly pravidelně a opakovaně. Zjistili některá papírová pochybení, ale v péči o klienty žádná. Podvýživa našim klientům opravdu nehrozí," reagovala na výtky Kupsová.
Pracovníci zařízení dávají podle vedoucí klientům jen ty léky, které mají předepsané od svého lékaře. Zábrany proti padání z lůžka mají prý senioři, u kterých je to potřeba. Kupsová tvrdí že kontrola ombudsmana byla provedena nestandardním způsobem, pracovníci chtěli vidět zdravotnickou dokumentaci klientů a byli přítomni při choulostivých situacích. "Jedna naše klientka se mě ptala, co tam ti lidé dělají, že je spokojená a v případě potřeby se dokáže hájit sama," řekla Kupsová.
Soukromé domovy pro seniory, které jsou spíše hotelem či sanatoriem, mnohdy využívají přetíženosti řádně registrovaných zařízení. Ombudsman vydal upozornění ohledně takových zařízení už v červenci. Příbuzní by si podle něj měli zjistit všechny dostupné informace a osobně se do domova jít podívat, než do něj seniora umístí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.