Ombudsmanka Šabatová: Řeším čím dál víc problémů v sociální sféře

Domácí
10. 4. 2018 11:30
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Lidé se na Kancelář veřejného ochránce práv stále častěji obracejí s potížemi v oblasti sociálního zabezpečení, výrazněji stoupl i počet stížností na postup úřadů práce. Počet stížností týkajících se práce a zaměstnanosti se loni meziročně zvýšil o 39 procent, uvedla ombudsmanka Anna Šabatová.

Podněty v oblasti sociálního zabezpečení dlouhodobě patří mezi ty, které veřejná ochránkyně práv řeší vůbec nejčastěji, loni jich bylo téměř 1500. "Setrvalý růst podnětů v této oblasti zaznamenáváme v posledních třech letech, každý rok je to zhruba o 100 lidí více. Loni se tyto stížnosti týkaly především příspěvku na péči, dávek pro osoby se zdravotním postižením, nemocenského pojištění či důchodů," uvedla Šabatová.

Kancelář loni řešila i více než 600 podnětů spadajících do oblasti staveb a regionálního rozvoje, skoro 500 se týkalo armády, policie a vězeňství. Výrazněji v minulém roce stoupl počet podnětů ohledně práce a zaměstnanosti, šlo bezmála o 300 podnětů, meziročně o 39 procent více. "Opakovaně jsme se zabývali postupem úřadů práce při rozhodování o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Pravidla na vyřazení jsou extrémně přísná, důsledky vyřazení jsou přísné. Naše snaha je především v tom, aby úřady co nejvíce a řádně své klienty poučili," uvedla ombudsmanka.

Celkový počet podnětů doručovaných kanceláři veřejného ochránce práv loni meziročně asi o 200 poklesl, podnětů dorazilo 8191, z toho asi 40 od dětí. Dosud nejvíce však bylo podnětů v působnosti, tedy těch, které spadají do oblastí, jimiž se ombudsmanka může zabývat. Bylo jich asi 5600, tedy zhruba 68 procent.

Ombudsmanka poukázala i na problematická místa v některých zákonech, předkládá proto doporučení ke změně právních předpisů. Jde například o osvobození daně z nabytí nemovitých věcí i pro bytové jednotky v rodinných domech. Koupí-li si totiž někdo byt v bytovém domě, je osvobozený od nabývací daně, koupí-li si ale identický byt v rodinném domě, osvobozený není. Rozlišení podle ombudsmanky postrádá smysl a jde o nedůvodné rozdílné zacházení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Robert Sedmík

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ