Jiří Čunek, místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL, se v neděli v diskusním pořadu televize Prima omluvil všem, kterých se dotkly jeho výroky na adresu občanů romské národnosti. Podle jeho slov byly výroky vytrženy z kontextu a dotkly se lidí proto, že je nepochopili.
"Omlouvám se všem těm, kteří jsou tím pobouřeni, protože patří do nějakých minoritních skupin, ale zároveň jim chci říct, že to nepochopili," uvedl Čunek. "Já jsem o nich nemluvil, ani jsem nemluvil k nim," prohlásil.
Kvůli minulým výrokům Čunka kritizují jak občanští demokraté, tak i sociální demokraté a komunisti, dokonce je považují za xenofobní. Podle Romů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti.
V neděli odpoledne se k těmto hlasům přidal i první Čunkův spolustraník. "Považuji za povinnost demokraticky smýšlejícího člověka se distancovat od nevhodných výroků Jiřího Čunka," prohlásil poslanec KDU-ČSL Pavel Severa.
"Předpokládám, že předsednictvo KDU-ČSL zaujme jednoznačné stanovisko k výroku Jiřího Čunka, protože mlčení by zpochybňovalo principy, které lidovci vždy zastávali," napsal Severa. Dodal také, že politik by měl hledat způsoby, jak problémy zmenšovat a řešit, ne "zvyšovat napětí ve společnosti populistickými výroky".
Čunek: Jeďte se opálit
Čunek v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení, že prý většina Romů zneužívá dávky, pak řekl: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně."
Čunek tón svých výroků vysvětlil tím, že je řekl v telefonickém rozhovoru konkrétnímu tazateli během asi hodinové diskuse uspořádané Bleskem. O tom, že noviny jeho slova otisknou, prý "vůbec nevěděl". Vyjádření podle něj nemířilo na Romy, ale na politiky.
"My nemáme pomáhat těm, kdo se nechovají, jak mají," vysvětloval Čunek.
Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, který byl v televizní debatě Čunkovým oponentem, je tato omluva "nepříliš důvěryhodná".
"Já si myslím, že ten výrok je jednoznačně rasistický, je xenofobní," uvedl Dolejš. Podle jeho názoru tímto způsobem nelze hodnotit příslušníky jiných etnik. "To se opravdu nedělá. To nedělá ani křesťanský politik, ani ústavní činitel, to dokonce nedělá ani slušný člověk," míní Dolejš. Podle jehož názoru chtěl Čunek z romské otázky zřejmě "trochu vytřískat politický kapitál".
Výroky odsuzují ODS, ČSSD i Romové
Od Čunkových výroků se již v sobotu distancovala výkonná rada ODS, která je považuje za xenofobní a velmi nesprávné. "Já to považuji za takové hloupé furiantství. Já si nemyslím, že to myslel zle a vážně, ale měl by si víc uvědomovat fakt, že když takto promluví ministr vlády, místopředseda vlády, tak je to něco úplně jiného, než když to říká vsetínský starosta," řekl v neděli novinářům ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer.
Podle stanoviska ČSSD jsou Čunkovy výroky xenofobní a ostudné. ČSSD považuje ovšem "pokrytecký" i přístup občanských demokratů, neboť se nedistancovali od nedávných "nacistických" výroků svého předsedy a premiéra Mirka Topolánka. Topolánek minulý týden zaslal jednomu novináři SMS zprávu s německým výrazem "Es kommt der Tag...". Úsloví "Přijde den" používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši. Topolánkův slovník pobouřil odbojáře z druhé světové války.
Už v pátek Čunkova slova pobouřila zástupce šestnácti romských organizací, kteří žádali Topolánka, aby se od chování lidoveckého místopředsedy vlády veřejně distancoval. Čunkovo řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR".
Foto: ČTK