TV Barrandov
Omluvte se za smrt novorozence, přikazuje porodnici soudce
24.02.2013 18:50 Původní zpráva
Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí se musí omluvit rodičům novorozence, který tam před šesti lety zemřel. Nařídil mu to teď rozsudkem Městský soud v Praze. Rodině, která v porodnici přišla o jedno z dvojčat, má ústav zároveň zaplatit za neoprávněný zásah do osobnostních práv odškodnění ve výši 220 tisíc korun.
Martina Naimannová přivedla v červnu 2007 na svět dva kluky - první se narodil Vojta, hned po něm Matěj. S péčí u porodu byla spokojená. Z nejkrásnějšího měsíce jejího života se ale zakrátko stal ten nejhorší. "Oba kluky jsem chodila krmit k sestrám. Děti ležely v inkubátorech pod modrým světlem, protože měly novorozeneckou žloutenku. V devět hodin ráno jsem dvojčata nakrmila, pak mi je sestra vzala a vrátila je do inkubátoru. Já jsem šla zpátky na pokoj," popisuje poslední půlhodinu před tragédií Martina Naimannová. Obě děti ležely na podložkách, které měly spustit alarm, kdyby novorozenci víc než 20 vteřin nedýchali. Vojtu však náhodou objevil jeden mladý lékař celého promodralého. V takzvaném bezdeší byl zjevně dlouhé minuty, ale podložka personálu žádný poplach nesignalizovala. "Ten doktor rychle sháněl kolegy, aby provedli resuscitaci. Vojtu se sice podařilo oživit, ale jeho mozek byl na 99 procent mrtvý. Syn pak žil už jen několik dní," popsala TV Barrandov se slzami v očích Martina Naimannová to, co následovalo.
Případ šetřila policie, u soudu se však nepodařilo prokázat, že by na smrti dítěte nesla vinu zdravotní sestra. Ta od počátku trvala na tom, že alarm zapnula. Ve své výpovědi ale také přiznala, že podložky nefungovaly úplně spolehlivě. Od svých kolegyň věděla, že v několika případech alarm nespustil, i když měl. Další vyšetřovací verze se tak zaměřila na to, jestli podložka, která měla u Vojty monitorovat dech, nebyla vadná. Podle porodnice bylo zařízení v pořádku, ale podložka zmizela ze světa.
"Policie ji nezajistila, tak jsme ji nechali standardně zlikvidovat poté, co dosloužila," tvrdil u soudu primář neonatologie Zbyněk Straňák. "Lítost jsme rodině několikrát vyjádřili. Ale kdybychom se omluvili, tak přiznáme, že jsme udělali chybu, a tu jsme neudělali," řekl po výslechu Straňák TV Barrandov. Podle primáře mohl Vojtovu smrt způsobit syndrom náhlého úmrtí kojenců. V podolské porodnici evidují za posledních dvacet let čtyři takové případy. Straňák na přímý dotaz soudce připustil, že k žádnému z těchto úmrtí nedošlo za takových okolností jako u Vojty.
Naimannovi odmítli připustit, aby smrt jejich syna zůstala nevysvětlená. Když na viníka nemohlo ukázat trestní řízení, obrátili se na civilní soud. "Je jedno, kde ta chyba vznikla, jestli to byla vadná podložka, nebo jestli to byla chyba sestry či doktora, protože to všechno stejně spadá do zodpovědnosti nemocnice," tvrdí jejich právní zástupce Petr Mikysek.
Od porodnice chce rodina slyšet aspoň omluvu. "Druhému synovi Matějovi je šest let a zatím jsme mu neřekli, že měl při narození dvojče. Až mu to jednou budeme říkat, chci, aby viděl, že jsme to nenechali být. Zadostiučiněním pro nás bude, když ústav přizná chybu. Žádné peníze nám syna nevrátí, já si to dítě nemůžu koupit," říká Martina Naimannová.
Když před šesti lety přijela domů z porodnice jen s Matějem, silně se na něj upnula. "Lékaři mé ženě řekli, že mu může hrozit podobná zástava dechu jako u Vojty, takže celý rok prožila jen u jeho postýlky," popisoval u soudu začínající problémy v jejich vztahu Ivo Naimann. Psychologové rodině doporučili, aby si pořídila další dítě, což se o rok později podařilo. Martina přivedla na svět dceru Viktorku, ale ani tenhle nový impuls v jejich životě jako by neměl sílu skřípající manželství zachránit.
Přesto spolu nakonec Naimannovi zůstali a teď v soudní bitvě s porodníky zažili první úspěch. Soud rozhodl v jejich prospěch a porodnici přikázal, aby se každému z rodičů osobním dopisem omluvila. "Žalovaná je povinna zaslat žalobkyni Martině Naimannové písemnou omluvu ve lhůtě patnácti dnů od právní moci tohoto rozsudku, a to ve znění: Ústav pro péči o matku a dítě se tímto omlouvá Martině Naimannové za to, že v důsledku selhání péče v našem ústavu dne 28. 6. 2007 zemřel Vojtěch Naimann, syn Martiny Naimannové," četl z rozsudku samosoudce Tomáš Novosad s tím, že totéž má vedení ústavu udělat i v případě Ivo Naimanna. Soudci se zdá jako nejpravděpodobnější to, že monitorovací podložka správně nefungovala, protože se s tím zdravotní sestry už dřív v několika případech setkaly.
"Jsem spokojená, že to takhle dopadlo, že jsme dosáhli toho, co jsem si představovala," řekla pak TV Barrandov Martina Naimannová, které se v očích znovu leskly slzy. Právní zástupce Ústavu pro péči o matku a dítě Karel Sedláček má na rozsudek jiný názor: "Pan soudce se snažil o něco kompromisního, nevím, jestli je to v pořádku, nebo ne."
Porodnice by měla také oba manžele za zásah do jejich osobnostních práv odškodnit - matce Vojty má poslat 160 tisíc korun, jeho otci pak 60 tisíc. "Zohlednil jsem těžké následky, které to pro rodinu mělo, ale i to, že šlo o nešťastnou náhodu, že v tom nebyl nějaký úmysl. Žalovaná strana se svou zdravotní péčí obecně žádné problémy nemá," zdůvodnil svoje rozhodnutí soudce Tomáš Novosad. Podolský ústav se může proti rozsudku odvolat. Ve sporu by pak rozhodoval Vrchní soud v Praze.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.