Středočeská policie začala prošetřovat případ údajného pokusu o vyvezení obrazu Pabla Picassa z Česka do zahraničí. Případ je ve fázi prověřování, policie ho šetří kvůli podezření z porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. Ředitel kutnohorské galerie GASK Jan Třeštík však řekl, že žádná kauza s pokusem o vývoz Picassa neexistuje, že jde o omyl a nepochopení.
Případ se stal minulý týden, kdy si celníci na ruzyňském letišti všimli nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí. Podnět k šetření policii dala Národní galerie v Praze.
Obraz je už několik let v rukou soukromého majitele, v minulosti byl součástí sbírky Národní galerie, ale byl vrácen v restituci. Dílo je nicméně prohlášeno kulturní památkou, majitel ho proto nemůže bez povolení ministerstva kultury vyvézt do zahraničí ani ke krátkodobé výpůjčce.
Podle dostupných informací se majitel pro povolení neobrátil na ministerstvo kultury ani Národní galerii, ale na středočeskou galerii GASK. Ta však nemá žádnou pravomoc vydávat povolení k vývozu kulturní památky.
Picassova Sedící žena |
Dle informací deníku Právo se v kauze jednalo o Picassův obraz Sedící žena, jehož cenu odborníci odhadují na zhruba 180 milionů korun. Obraz byl součástí kolekce historika umění Vincence Kramáře. Jeho rodina ho údajně před deseti lety prodala soukromému zájemci v Česku. |
Podle ředitele kutnohorské galerie GASK jde o omyl a nepochopení. Majiteli obrazu prý vyšli vstříc a vše bylo domluveno i s celníky, na všechno prý jsou doklady. To, že GASK vydal dobrozdání, aniž k tomu měl zmocnění, považuje Třeštík za pochybení, které se může stát.
Podle mluvčí Národní galerie Petry Jungwirthové se pravidla pro vývoz uměleckých děl liší podle jejich hodnoty i obsahu. Pokud jde o dílo s náboženskou tematikou, povolení vydává Národní památkový ústav, pokud jde o krásné či užité umění z Moravy, rozhoduje o nich Moravská galerie v Brně. Jde-li o krásné umění z Čech, povolení vydává Národní galerie, a pokud o české užité umění, pak se musí k věci vyjádřit Uměleckoprůmyslové muzeum.
Celníci na letišti, kterým byl případ podezřelý, minulý týden kontaktovali Národní galerii. Pracovníci galerie věc zkontrolovali a zjistili, že jde o kulturní památku, věc proto předali ministerstvu kultury. Ministerstvo případ nechce komentovat, mluvčí Stanislav Brunclík sdělil, že policie je o to požádala.