Stupeň ohrožení, třetí a nejvyšší míra povodňové aktivity stále platí na sedmi místech v povodí řek Moravy a Odry. Aktuálně je vyhlášen i na řece Opavě v Děhylově, voda tady zaplavuje obytné domy, chatové osady i oblíbené výletní restaurace.
Zatopený je i Kolečkův mlýn na řece Opavě mezi vesnicemi Jilešovice a Kozmice. Osmnáctiletý dobrovolný hasič Jiří Hanslik z Kozmic si zrovna vylévá vodu z terénních bot. "Ve mlýně je tak půl metru vody," popisuje situaci z bezpečí suchého svahu nad mlýnem.
K TÉMATU: Řeky se opět plní, na Zlínsku vyhlásili stav nebezpečí
Povodeň se památkám vyhnula. Morava vyhlíží turisty
Mlýn přežil dvě staleté vody
Exotický rozměr tady záplavě dávají starousedlíci, kteří připomínají, že řeka Opava v těchto místech tvořila skoro dvě století hranici mezi Pruskem a Rakousko-Uherskem (v letech 1742 až 1920). "Za řekou bylo Rakousko-Uhersko, my jsme byli Prajzáci, oni císařáci," vysvětluje hasič Lukáš Hanslik z Kozmic, otec mladšího z dvojice přítomných hasičů. Teď starou "prajzskou" hranici obnovila voda, poklidný tok v úzkém korytě se mezi Kozmicemi a Jilešovicemi změnil v kilometr širokou řeku. A hlubokou až tři a půl metru, takže přes "čáru" neproklouzne ani myš. Takzvaný Kolečkův mlýn byl přitom vystavěn v roce 1845 přímo na někdejší hranici a od té doby patří stejné rodině. Bez újmy přežil i dvě stoleté povodně z let 1905 a 1997 a hasiči jsou přesvědčeni, že letošní voda mu také neublíží.
Voda útočí z řeky i polí
Řeka Opava se mezi Opavou a Ostravou rozlévá od středečního večera a zaplavila i část městečka Dolní Benešov. "A jakoby nestačilo, že byly zaplavené domy u řeky. Z druhé strany přišla na město přívalová vlna z polí, která vytopila osm domů," líčí povodeň benešovský dobrovolný hasič Kamil Lokaj. Celý čtvrtek proto pomáhá s kolegy odčerpávat vodu z vytopených objektů. "Před čtrnácti dny jsme si oddechli, že nás velká voda minula," vypráví Lokaj. Tak trochu z vděčnosti "matce přírodě", která Dolní Benešov ušetřila, uspořádali místní hasiči sbírku pro zatopený Bohumín (voda z Opavy se totiž v Ostravě vlévá do Odry a ta zatopila právě Bohumínsko). "Bylo toho plné auto. Čistící prostředky, lopaty, gumáky, rukavice," vypočítává Lokaj a snaží se opravit poškozené čerpadlo. Teď už městečko tolik štěstí nemělo. A ještě historický dovětek; i tady řeka zalitím mostu oddělila kdysi pruský Dolní Benešov od rakouského Háje.
Plovoucí ostrovy u Ostravy
Zatopená je i chatová osada v Děhylově, jen několik kilometrů před vstupem řeky na katastr moravskoslezské metropole. Romantické údolí je osázeno stovkami chat a několika výletními restauracemi, které milují ostravští cykloturisté. Ve čtvrtek odpoledne se sice stále pilo pivo na horní terase oblíbené hospody Loděnice, jenže spodní terasu i altán už beznadějně zalila voda Opavy. "Nerozumím tomu. Při povodních před čtrnácti tady pršelo mnohem více i déle, Opava se ale zdaleka tolik nevylila," podivuje se Jiří Hudeček z chatové osady v Děhylově. Je krátce po třetí hodině odpoledne a Hudeček poctivě zabodává klacíky do svahu, aby zjistil, jak rychle řeka stoupá. Opava už v jeho chatě vyplavila sklep, z terasy je molo, obytný prostor ale ještě odolává. "V roce 1997 zmizela chata v řece až po střechu," srovnává Hudeček. Klidný ovšem není, v Děhylově pořád platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Řeka je pořád hluboká tři a půl metru a z dalších a dalších chat, které ještě včera bezpečně stály na břehu řeky, se stávají "plovoucí ostrovy".
Je půl sedmé večer a nad řekou Opavou v Děhylově začalo opět vydatně pršet.
Foto: Ivan Motýl