Opíjí se lékař? <span>Zavřeme ordinaci</span>, plánuje ministerstvo

Domácí
7. 7. 2008 18:55
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoLékař opilý ordinoval, i jezdil za pacienty. Lékařka-alkoholička dostala podmínku. Lékař jel do práce opilý a boural. Opilý lékař léčil děti. To je jen výběr z článků, v nichž média v posledním půlroce referovala o lékařích holdujících alkoholu. Ministerstvo zdravotnictví proti nim chce přísněji zasáhnout, podle České lékařské komory ale přestřelilo.

V návrhu zákona o sociálních službách totiž stojí, že pokud se v nemocnici opakovaně vyskytne opilý zaměstnanec, přijde její provozovatel o oprávnění léčit.

"Je u nějaké jiné profese, že by v případě prohřešku jednotlivce byla trestána celá firma? Nemají to třeba dopravní firmy, a přitom řidiči kamionů můžou v opilosti ohrozit lidi," pohoršuje se mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. Podle něj je nesprávné, že by zdravotnická zařízení měla být posuzovaná přísněji než jiné firmy.

Tak přísné to prý nebude

Co říká návrh zákona

Příslušný státní orgán (krajský úřad apod., pozn. red.) odejme oprávnění, jestliže poskytovatel prokazatelně poskytoval zdravotní služby sám pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky nebo opakovaně poskytoval zdravotní služby prostřednictvím osoby, která prokazatelně byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.
Neboli: Pokud přijde gynekolog nebo praktický lékař do ordinace opilý, přijde o povolení léčit napoprvé. Pokud se v nemocnici vyskytnou alespoň dva případy toho, že byl lékař či sestra pod vlivem alkoholu nebo drog, bude se muset zavřít nemocnice - nebo aspoň příslušné oddělení.
Zákon je přitom extrémně přísný. Zařadil totiž pití mezi nejtěžší prohřešky. Nemocnice, v níž se dvakrát opije lékař, má být potrestána stejně jako ta, která nemá pojištění odpovědnosti za způsobené škody nebo která je v konkurzu. Zákon má přitom ještě další odstavec, který vypočítává "mírnější" prohřešky (nemocnice nevede dokumentaci nebo má závažné nedostatky v péči, na které upozorní zdravotní pojišťovna). Za ně úřad nemocnici může odejmout oprávnění (nikoli odejme).

Podle ministerstva zdravotnictví je přísnost nutná, je totiž v zájmu pacientů, aby je ošetřovali střízliví lékaři. Podle komory ale nebude možné podmínky zákona dodržet. "Měl by primář každé ráno všem svým lékařům a sestřičkám dávat dýchnout?" rozčiluje se Sojka.

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Markéty Hellerové to ale s dopadem zákona nebude tak žhavé. Hlavní bude, aby nemocnice nezametala problémy pod koberec. "Stačí, aby poskytovatel učinil potřebná opatření do budoucna a nic mu nehrozí. Naopak, jestliže bude prokázáno, že k požívání alkoholu dochází opakovaně a poskytovatel s tím nic nedělá, je nezbytné tuto situaci řešit radikálně," vysvětluje Hellerová.

A dodává, že by se kvůli jednomu opilci neměla zavírat celá nemocnice. Pokud by se opilství opakovalo na určitém oddělení, můžou úřady zavřít jen je.

Problém bude praxe

Zástupci nemocnic jsou ale skeptičtí k tomu, zda by zákon opravdu fungoval jen jako bič na nezodpovědná zařízení. "Přísnost vůči užívání alkoholu musí být. Podle nás ale není úplně jasné, jak by úřad posuzoval to, zda je pití 'opakované' a zda je to opravdu chyba zdravotnické instituce, která něco zanedbává," říká diplomaticky Tomáš Tvarůžek, ředitel společnosti PP Hospitals, která provozuje několik nemocnic.

Naopak Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se zpřísnění nebrání. Podle mluvčího holdingu Lukáše Pochylého dokáží zdejší nemocnice už dnes zabránit tomu, aby lidi léčili alkoholici. "Vnitřní předpisy všech našich zařízení jsou nastaveny tak, aby umožnily bezodkladně řešit případné selhání jednotlivce. Proto se neobáváme, že by takové opakované jednání mělo ohrozit celé zdravotnické zařízení," říká Pochylý.

Novinku vítá i Ústecký kraj, který zřizuje několik nemocnic; ke konkrétní podobě zákona tu ale mají výhrady. "V současnosti chybí nástroj, který by umožnil v tomto smyslu chránit bezpečí pacienta," říká náměstek hejtmana Petr Fiala. Úředníci totiž nemohou za opilství lékaře odebrat registraci ani udělit pokutu. "Zákon ovšem bude nutné zpřesnit, aby správní orgány věděly, jak přesně postupovat při odebírání oprávnění," dodává Fiala.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Počet zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni znásobil. Hrozí i smrt

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ