Skandální incident z fotbalového zápasu mezi Příbramí a Slavií, kdy museli pořadatelé odvést opilého rozhodčího Marka Pilného, není ve světle jiných alkoholových případů nijak výjimečný. Češi patří dlouhodobě mezi největší konzumenty alkoholu. Jenže nepijí jen doma nebo v hospodě, ale rovněž v práci. A to i v takových profesích, kde to může mít fatální následky.
Na konci března se k železničnímu přejezdu v Golčově Jeníkově v jednu chvíli blížilo osobní auto s mladým párem a nákladní vlak. Signalizační zařízení bylo v tu chvíli vypnuté, třicetiletý muž a jeho o čtyři mladší partnerka neměli ve vozidle šanci. Střet s rozjetou soupravou soukromé firmy nepřežili. Následně se ukázalo, že strojvedoucí měl skoro dvě promile alkoholu a že se vlak řítil k přejezdu několikanásobně rychleji, než měl povoleno.
O pár dní později opilý policejní důstojník Karel Kadlec naboural na pražských Vinohradech několik desítek zaparkovaných aut a způsobil dvoumilionovou škodu. Soud přitom řeší už loňskou Kadlecovu alkoholovou nehodu, zezadu naboural vůz, který před ním zastavil u přechodu pro chodce.
Policisté a soudy se v posledních měsících zabývali i dalšími podobnými excesy s opilým řidičem linkového autobusu, podnapilou učitelkou v mateřské školce nebo opilým lékařem v ordinaci.
Podle Karla Nešpora z Psychiatrické léčebny Bohnice patří právě lékaři a policisté k rizikovým profesím, kde hrozí, že dotyčný sáhne po skleničce. Vinen je stres, práce na směny, u lékařů třeba také nutnost rychle se rozhodovat.
* Které další profese patří k rizikovým a proč?
* Kdo nakonec skončí na odvykací kúře v Bohnicích?
* Kolik alkoholu Češi každoročně vypijí a jak jsou na tom v celosvětovém srovnání?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 16. KVĚTNA 2016.