Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení horního limitu sociálních odvodů. V reakci na návrhy ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) to napsal místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Schillerová zároveň uvažuje o zrušení takzvané solidární přirážky a jejím nahrazení progresivním zdaněním, řekla v rozhovoru pro páteční Lidové noviny. Podle bývalého ministra financí a nynějšího šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska už nyní daň z příjmu progresivní je, ať už vzhledem k solidární přirážce, nebo k slevě na poplatníka. ODS považuje úvahy o progresivní dani za zcela nepřijatelné.
Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Schillerová zároveň uvažuje o zrušení takzvané solidární přirážky a jejím nahrazení progresivním zdaněním, řekla v rozhovoru pro páteční Lidové noviny. Podle bývalého ministra financí a nynějšího šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska už nyní daň z příjmu progresivní je, ať už vzhledem k solidární přirážce, nebo k slevě na poplatníka.
V případě patnáctiprocentní sazby daně z příjmů zaměstnanců by výpadek příjmů do státního rozpočtu byl kolem 90 miliard korun. "Něco z toho se vrátí na DPH, protože lidé s vyšší výplatou více utratí. Takže řekněme minus 76 miliard," uvedla Schillerová. Pokud by daň byla 19 procent, pak by výpadek na příjmech rozpočtu byl podle původního návrhu z roku 2018 kolem 27 miliard.
"Stále je ve hře zrušení superhrubé mzdy, doprovázené ale růstem daňové sazby ze současných 15 na 19 procent. To by z velké části slibovaný nárůst čistých příjmů vymazalo a ze zrušení superhrubé mzdy by zůstal je velmi nízký, spíše symbolický nárůst příjmů," uvedl Jan Skopeček z ODS. "Zcela nepřijatelné jsou pro ODS vedle růstu sazby daně i úvahy vicepremiérky Schillerové o zavedení progresivního zdanění, tedy dalších, vyšších sazeb daně z příjmu pro občany pobírající vyšší příjmy," doplnil. První místopředseda občanských demokratů Zbyněk Stanjura napsal, že premiér Andrej Babiš (ANO) se Schillerovu vůbec neví, jak mají daně příští rok vypadat, jak sestavit rozpočet na příští rok a jak efektivně pomoci české ekonomice.
"Je scestné mluvit o 'zavedení progrese', protože naše současná daň z příjmu fyzických osob progresivní je. Její progresi způsobuje nejenom solidární přirážka (už dávno neměla platit), ale především sleva na poplatníka. Neměli bychom mást základní pojmy," poznamenal na twitteru Kalousek.
Je zcestné mluvit o "zavedení progrese", protože naše současná daň z příjmu fyzických osob progresivní je. Její progresi způsobuje nejenom solidární přiražka (už dávno neměla platit), ale především sleva na poplatníka. Neměli bychom mást základní pojmy.
I jiné strany rozhodnutí podporují
"KDU-ČSL podporuje takové úpravy daní, které pomohou nízkopříjmovým skupinám a budou motivovat k legální práci. Důležité však budou konkrétní parametry, které teď neznáme. Progresivní zdanění podporujeme, snížení daní pro pracující rodiče dlouhodobě prosazujeme," napsal lidovecký předseda Marian Jurečka. Šéf hnutí SPD Tomio Okamura sdělil, že subjekt podporuje snižování daňové zátěže pro občany a firmy. "Zdanění práce je u nás v současnosti jedno z nejvyšších v Evropě, což je jeden z faktorů, který teď v krizi bude bránit ekonomickému růstu," uvedl.
Komunistická předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá řekla, že KSČM se kloní k devatenáctiprocentnímu snížení daně z příjmu zaměstnanců. Komunisté by zároveň podle Vostré podpořili též třiadvacetiprocentní sazbu jako náhradu za současnou solidární daň. "Co se týká korporátních daní, tam určitě budeme navrhovat i rozdělení," uvedla. Jak by měly daně pro firmy vypadat, ale nechtěla předjímat, bude to podle ní záviset na připravovaných propočtech a hlavně vývoji ekonomiky.