Výbor OSN pro práva dítěte kritizoval Česko za velký počet dětí v dětských domovech a ústavech a za to, že tam pobývají dlouho. Ve své zprávě doporučil státu, aby podporoval rodiny a rozšířil pěstounskou péči. Vyzval také k uzavření babyboxů, protože podle něj odporují mezinárodní Úmluvě o právech dítěte. ČR by měla mimo jiné urychleně přijmout i opatření k integraci romských či postižených dětí.
Představitelé některých neziskových organizací s výtkami souhlasí. Ani podle nich Česko v prosazování práv dětí příliš nepokročilo. České ministerstvo práce chystá v systému péče o děti změny.
Podle OSN je péče o děti v Česku roztříštěná mezi několik úřadů. Diplomaté doporučili, aby se sjednotila. Obávají se i toho, že se ustanovení úmluvy dostatečně neprosazují.
Výbor OSN pro práva dítěte také doporučil přezkoumání zákonů a jejich úpravu ve prospěch dětí. Objevit by se v nich měl třeba zákaz tělesných trestů v rodině či právo dětí na slyšení u soudu i u jiných institucí i to, aby se mohly odvolat. Na jejich názor by se také měl brát vždy ohled.
OSN žádá ČR také o to, aby urychleně přijala opatření, která by zabránila automatickému posílání romských dětí do "zvláštních škol". Na to upozorňují opakovaně i aktivisté. Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 dal za pravdu skupině Romů, že je stát přeřazením do zvláštní školy diskriminoval. Podle CRC by mělo Česko integrovat i děti postižené. Děti cizinců by zase měly mít nárok na péči ze zdravotního pojištění jako české děti. Cizinci, kteří se v Česku narodí, by pak měli dostat české občanství.
"Z více než 50 doporučení výboru vyplývá, že se ČR za osm let téměř nehnula z místa, a máme tedy co dohánět," uvedla právnička Ligy lidských práv Michaela Tetřevová. Podle ní stát vydává velké částky na provoz dětských domovů a ústavů, na podporu rodin pak nezbývají peníze. Podle Miroslava Prokeše ze Sdružení zastánců dětských práv se ani 20 let po svém přijetí úmluva do zákonů a praxe nepromítla.
"Naprosto alarmující je, že členové výboru na zasedání konstatovali, že přes dílčí vylepšení v Česku uplatňování dětských práv dlouhodobě stagnuje a s postupující krizí se dokonce zhoršuje," uvedl Prokeš.