Výběrová řízení na osobní ochranku politikům a zahraničním delegacím jsou pořádným soustem i pro statné chlapy. Týden skoro nespí, jedí minimálně. Každý den i noc tahají pneumatiky, klády, běhají, orientují se v terénu a do toho mají projevovat znalosti a všímavost.
Na počátku jich bylo deset. Během pouhých dvou dní to dva vzdali. Tak se zatím vyvíjí týdenní kurs v Jinci u Příbrami, kterého se účastní i Honza H. "V pondělí to začalo nějakými fyzickými testy. Byl sedmikilometrový běh, do kopce, což bylo bez problémů. Pak začala fyzička na hřišti. Dělali jsme typické policejní věci, jako jsou sedy, lehy, kliky. Potom jsme měli chviličku volno a mohli jsme se jít najíst," začal popisovat start náboru policista s třináctiletou praxí, který chce časem dělat osobní ochranku premiérovi.
"Večer byly různé přípravy v učebnách, pak nás posílali spát, ale v pravidelných intervalech hodina až hodina a půl nás budili. Běhali jsme potom s kládami. Pak nás vrátili zpátky do postele, ale když je člověk rozpumpovaný, tak se moc nevyspí. Když už jsme se mohli trochu vyspat, přišli znovu a nastalo totéž dokolečka, vlastně celou noc, což se opakuje dodneška," pokračuje v líčení Honza.
"Třeba v úterý jsme měli čtyřicetikilometrový pochod, který jsme museli podstoupit v týmu. Jeden byl lídr a vedl nás pomocí mapy. To jsme zvládli celkem dobře. Někde uprostřed cesty jsme vyfasovali špalky, které jsme museli přesunout z bodu A do bodu B. Tak se nám to trochu ztížilo," přibližuje těžko představitelný zážitek uchazeč o nové zaměstnání.
Středa patřila tahání stokilových pneumatik dvanáct kilometrů po silnici a pak i lesem. Kluci to zvládli ve dvou týmech, ve kterých se střídali zhruba po dvou hodinách. Pak měli asi půl hodiny přestávku a vyrazili na střelnici. "Nejlepší výkony jsou, že všechno trefí první ranou. To znamená, že běží jenom pět kol. Střelbu i běh tak stihne do zhruba dvaceti minut. Nejhorší výkon tady máme, že z patnácti ran dal pouze čtyři, to znamená, že běžel jedenáct trestných kol a dohromady to běhal hodinu. Dopoledne jsme sledovali lidi, jak se chovají v rámci týmu, tady sledujeme individuální schopnosti střelby v zátěži," řekl velitel soustředění Jindřich Kadoun.
Podobné nábory jsou asi čtyřikrát ročně. Z této skupiny možná vzejdou tři ochránci. Většinou ale náročný týden zvládne jeden nebo nikdo. "Ta extrémní náročnost je daná hlavně tím, že my potom máme velmi vysoké požadavky na výkon osobního ochránce i řidiče ochránce. Vyžadujeme to, aby ti lidé byli už před nástupem prozkoušeni, že jsou schopni vydržet alespoň orientační fyzické vysoké nároky, psychické, schopnost týmové práce, schopnost rozvažovat v extrémních situacích," uvedl Jiří Komorous, ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby.
"My hledáme maximálně fyzicky zdatného člověka, ale na druhou stranu musí ten člověk umět komunikovat, musí být flexibilní, musí být komunikativní vůči svému týmu, musí to být týmový hráč," doplnil Vladimír Zima, vedoucí odboru ochrany chráněných osob.
"Fyzicky je to samozřejmě náročné. Bolí celé tělo, jde to přes vůli. Naštěstí mám dobré boty, ale kluci mají různé otlačeniny, puchýře. Já jsem zatím v pohodě. Na tady toto se dá připravit víceméně fyzicky, ale psychicky vás dokážou odrovnat během pár dní - a pak už jde o hlavu," uzavřel adept Honza.