Osobnosti vyzvaly Klause k podpoře referenda o radaru

Domácí
12. 7. 2007 16:54
bez popisku 15143
bez popisku 15143

Přibližně 50 lidí z různých vrstev společnosti, mezi nimi i herci Jan Kačer a Táňa Fischerová nebo filmoví režiséři Zdeněk Troška a Věra Chytilová, podepsali otevřený dopis adresovaný prezidentu Václavu Klausovi i předsedům obou komor parlamentu. V dopise vyzvali hlavu státu k podpoře vypsání referenda o umístění americké radarové základny v Česku.

Podle autorů dopisu by se měla o radaru v Česku konat široká společenská diskuse. "Já referendum prosazuji z toho důvodu, že lidé o tom (radaru) začnou diskutovat," řekla herečka a bývalá poslankyně za US-DEU Táňa Fischerová.

Autoři si také myslí, že politici by v otázce radaru neměli rozhodovat za občany, protože před loňskými parlamentními volbami ani jedna z parlamentních stran otevřeně svůj názor na umístění radaru v Česku nedeklarovala. "Když je to věcí politiků, člověk se nikdy přesně nedozví, o co jde," uvedla Fischerová. Podle ní by politici v otázce radaru měli vůči veřejnosti postupovat maximálně otevřeně. "Myslím si, že je teď čas se zaměřit na obnovitelné zdroje a ne na nové kolo zbrojení," dodala.

Podle Kačera by se o radaru mělo především více diskutovat. Myslí si, že umístění radaru lze přirovnat k dalším významným historickým událostem, jako bylo například rozdělení Československa. "Radar je stejně významná událost," uvedl. Kačer řekl, že nemá příliš důvěru k některým politikům, kteří diskusi o radaru vedou. Příkladem je podle něj ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), která proslula v poslední době nazpíváním písně o radaru. "Aniž proti paní Parkanové něco mám, tak se to ve mně prostě vzpírá," dodal.

Radar americké protiraketové obrany by mohl stát u obce Míšov na Plzeňsku. Měření, která v této oblasti experti provedou, rozhodnou o případném umístění části základny v Česku. Přesná lokalita pro měření leží dva kilometry od Míšova, zhruba 90 kilometrů jihozápadně od Prahy. Některé starosty v Brdech záměr vlády nepříjemně zaskočil, vybudování základny v blízkosti Míšova chtějí zabránit společnými silami.

Prezident Václav Klaus nedávno na návštěvě v Olomouci podle serveru Novinky.cz občanům řekl, že by v žádném případě nevetoval zákon o referendu k radarové základně USA v ČR. "Souhlasím s názory, že by k tomuto tématu mělo být buď referendum, nebo to mělo být tématem voleb do sněmovny v loňském roce, pokud o tomto tématu politické strany věděly," prohlásil podle serveru Klaus na setkání s lidmi.

Vládní občanští demokraté zavedení obecného lidového hlasování i vypsání speciálního referenda o radaru dlouhodobě odmítají. Jejich koaliční partneři ze Strany zelených naopak mají posílení přímé demokracie v programu. Konání referenda dlouhodobě podporuje opoziční ČSSD. Uzákonění referenda je ústavní změnou, a ke schválení proto potřebuje třípětinovou většinu poslanců a senátorů. ODS má přitom v obou parlamentních komorách tolik hlasů, že může sama přijetí zákona o referendu blokovat. Konání plebiscitu o radaru proto není v současnosti příliš reálné.

Většina Čechů není americkému záměru nakloněna. Podle nedávného průzkumů veřejného mínění se základnou nesouhlasí více než 60 procent občanů.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ