Ostatky kardinála Berana při převozu doprovodí biskup Holub

Domácí
2. 2. 2018 16:05
Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni.
Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni.

Ostatky kardinála Josefa Berana bude při jejich převozu z Vatikánu do České republiky koncem dubna provázet biskup plzeňské diecéze Tomáš Holub. Celý scénář převozu se ale teprve připravuje. Událost má církevní i celospolečenský rozměr, řekl Holub. Věří, že pro důležitou roli byl jako plzeňský biskup vybrán proto, aby se zdůraznilo, že Beran se v Plzni narodil.

Převoz ostatků povolil začátkem ledna papež František v souladu s Beranovou poslední vůlí. Kardinál, který zemřel v roce 1969 ve vatikánském vyhnanství a o jehož blahořečení církev usiluje, bude pohřben v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Zatím je pohřben v bazilice svatého Petra ve Vatikánu, protože vláda v komunistickém Československu návrat kardinálova těla do vlasti nepovolila.

"Já jsem velmi rád, že budu moci být ten, kdo doprovází proces od baziliky svatého Petra až do katedrály. V této chvíli to obnáší různé body, zastavení cesty. Pravděpodobně bude jedním z nich římská kolej Nepomucenum, dalším bude samozřejmě přivítání zde na letišti, pravděpodobně také zastavení na kněžském semináři, kde pan kardinál dlouhá léta působil," řekl Holub. Cesta by podle něj měla mít charakter vzpomínky na to, jak Beran v Česku, a především v Praze jako kardinál působil.

Proces blahořečení kardinála Berana byl zahájen v roce 1998. O převoz jeho ostatků usilovala česká strana dlouhodobě. Beran se po odjezdu z Československa do Vatikánu u příležitosti jmenování kardinálem v roce 1965 nesměl vrátit do vlasti. Je jediným Čechem, jehož tělo bylo pohřbeno po boku papežů v kryptě chrámu svatého Petra. Dlouholetou internací se Beran stal symbolem útlaku pro náboženské přesvědčení a současně připomínal demokratickému světu těžký osud Československa.

V Plzni ho letos připomene na konci listopadu velká výstava pořádaná společně biskupstvím, městem a Beranovou rodinou. "Chceme tím také uzavřít výročí sto let české státnosti, protože jsme přesvědčeni, že pan kardinál Beran je jednou z naprosto výjimečných osobností, která k identitě české státnosti přispěla jak svými postoji během druhé světové války, tak při komunistickém puči i při obhajobě svobody v rámci druhého vatikánského koncilu," doplnil Holub.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Chaloupka Miroslav

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ