Exploze v Praze
Otce zavraždili, se sejfem se něco událo, tvrdí dcera Palestince
03.01.2014 06:15 Původní zpráva Aktualizováno 03.01. 08:34
Palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, který v Praze na Nový rok zahynul po výbuchu trezoru, byl zavražděn. Je o tom přesvědčena Džamálova dcera Rana. Česká policie však úmyslný trestný čin vylučuje a explozi vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti, obdobný postoj zaujaly i palestinské úřady.
"Oficiální palestinské stanovisko je nepodložené. Sejf se běžně používal, má matka (žijící v Praze) mi to řekla. Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla Rana Džamálová agentuře AP.
"My jako rodina jsme přesvědčeni, že to byl zločin. Chceme zjistit, co se stalo," dodala. Džamálová nicméně neupřesnila, co se podle ní přihodilo a kdo by za tímto činem mohl stát.
Palestinské tiskové agentuře Maan Rana vypověděla, že trezor nebyl vybaven žádnými moderními zabezpečovacími prvky a že byl denně po třicet let používán. Upozornila také na to, že před dvěma měsíci, když otec odjel do Egypta, pracovali s bezpečnostní schránkou zaměstnanci ambasády.
"Když se můj otec před několika dny vrátil na velvyslanectví v Česku, byl trezor noc před výbuchem převezen českou stěhovací společností do jeho domu," uvedla. Také doplnila, že výbuch nevyšel z vnitřku trezoru, ale z jeho spodku. Matka jí rovněž řekla, že detonace schránku nepoškodila.
V telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters Rana uvedla, že výbuch nastal v době, kdy otec do trezoru ukládal dokumenty. "Trezor byl vyprázdněn a poté přestěhován do domu. Exploze nastala, když ho používal," uvedla velvyslancova dcera.
Podle mluvčího ambasády velvyslanec do trezoru v minulosti běžně ukládal dokumenty či peníze na výplaty. Popřel původní informaci Palestinců, že výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému. Mluvčí zároveň vyvrátil i dřívější prohlášení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, že trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel.
Česká policie úmyslný čin vyloučila
Pražští policisté, kteří případ vyšetřují, na ambasádě objevili několik zbraní, které neprošly českou evidencí. Jejich počet ani druh zatím neupřesnili.
Džamála ve středu smrtelně zranila exploze, která nastala po otevření sejfu v novém sídle palestinské ambasády v pražském Suchdole. Podle mluvčího ambasády velvyslanec do vybuchlého trezoru v minulosti běžně ukládal dokumenty či peníze na výplaty.
Palestinský ministr zahraničí Málikí uvedl, že incident nemá spojitost s teroristickým činem. Málikí se domnívá, že smrt ambasadora byla výsledkem pracovního úrazu. Doplnil, že výbuch nastal až poté, co velvyslanec strčil ruku do trezoru, aby z něj vyjmul dokumenty. Nejmenovaný palestinský představitel, kterého citovala agentura Nová Čína, však nevyloučil úmyslný výbuch, který měl diplomata zabít. Ani Bezpečnostní informační služba však zatím nemá poznatky o tom, že by středeční výbuch byl dílem teroristů.
Také pražská policie, jež případ vyšetřuje, teroristický útok vyloučila. Výbuch na ambasádě prověřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování. V budově totiž našla neevidované zbraně. Česká diplomacie kvůli tomu bude chtít po palestinské straně vysvětlení.
V Česku žil 30 let
Kdo vlastně byl palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, který zahynul při explozi ve své rezidenci? Podle dostupných informací se narodil v roce 1957 v Bejrútu v rodině, která během izraelské Války za nezávislost odešla z Jaffy do Libanonu, Bejrútu, a žila poté v táboře Šatíla, kam libanonská vláda soustředila palestinské uprchlíky. Už od roku 1984 žil i s rodinou v Praze.
V roce 1975 se Džamál podle webu haaretz.com stal členem hnutí al-Fatáh, v jehož čele stál Jásir Arafat. Od roku 1979 pracoval jako asistent velvyslance Organizace pro osvobození Palestiny v Bulharsku, v roce 1984 se přesunul na velvyslanectví do Prahy, kde následně pracoval jako úřadující velvyslanec. V letech 2005 až 2013 se Džamál stal konzulem "Státu Palestina" v egyptské Alexandrii. Zesnulý Džamál Muhammad Džamál se funkce velvyslance v ČR oficiálně ujal loni 11. října, kdy předal pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi. V České republice tedy měl solidní zázemí, žil zde téměř třicet let.
Zanechal po sobě manželku, dva syny a dvě dcery. Jeho děti zde byly plně integrovány, hovoří česky. Syn Wissam El Džamál se na svém facebookovém profilu dokonce chlubí fotografiemi své dcery a také je aktivní v komentování politického dění jak u nás, tak ve světě.
Džamál Muhammad Džamál byl ve funkci krátce. Jedním z prvních úkolů po návratu do Prahy pro něj bylo žádat vysvětlení výroků prezidenta Zemana ohledně možného přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. V říjnu k tomu Českému rozhlasu řekl: "Z výroků jsme určitě nebyli šťastní, ale zástupci české vlády nám vysvětlili, že se týkají pouze názorů pana prezidenta."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.