Úplnou pohromou jsou nynější ranní mrazíky pro úrodu ovoce. Výše škod se zatím podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka nedá odhadnout, ale mnoho stromů zasáhl mráz zrovna v nejcitlivější době, kdy kvetou. Teploty v úterý ráno klesly dokonce až na více než minus dvanáct stupňů a oteplení přijde nejdříve o víkendu. Ceny ovoce a ovocných výrobků by to však prý ovlivnit nemělo, protože případný výpadek českých sadařů by mohly nahradit dodávky ovoce ze zahraničí.
Způsobí nynější ranní mrazy velký propad v úrodě ovoce?
Škody určitě budou. Pokles teplot zasáhl velkou část Česka, v podstatě celé Čechy a částečně i Moravu. A mrazy byly navíc velmi intenzivní. Nebyli to klasičtí "ledoví muži", na které jsme zvyklí, kdy ráno klesají teploty jen při zemi. Pozitivní však je, že letošní květní násada, tedy počet květů na stromě, je poměrně vysoká. Příroda s tím počítá, a pro dobrou úrodu stačí, když přežije třeba i jen pětina květů. Jak velké škody budou, to se teprve ukáže, zatím bych si netroufl říct, jestli bude propad v úrodě desetiprocentní nebo padesátiprocentní.
Které druhy ovoce mrazy postihly nejvíce?
Určitě nejhůř na tom budou meruňky, ty jsou nejcitlivější. Ale v Čechách se meruněk pěstuje méně a Moravu mrazy tak nezasáhly, takže letošní úroda meruněk by nemusela být výrazně slabší. Velké škody budou určitě na třešních a pravděpodobně i švestkách a hruškách. A jahody, které rostou při zemi, kde jsou mrazy nejsilnější, teď jdou také do květu. Mluvil jsem s několika jahodáři a ti na tom budou určitě špatně.
Jak to ovlivní ceny ovoce a ovocných výrobků?
Zřejmě je to nijak významně nezasáhne. Obchod s ovocem je natolik globální, že ztráty v české úrodě mohou pokrýt dodávky z jiných zemí. Samozřejmě víme, že mrazy byly i v Německu či Polsku, které je jedním z největších producentů ovoce v Evropě, ale celkový dosah poklesu teplot se ukáže až v příštích dnech. Třeba jablka se ve velkém pěstují i v Africe nebo Jižní Americe a české supermarkety berou velkou část ovoce ze zahraničí.
Čeští ovocnáři to však teď určitě nebudou mít lehké, nemýlím se?
Pro pěstitele ovoce to samozřejmě bude velký problém. Žádná komerční pojišťovna například nenabízí pojištění proti škodám způsobeným mrazem, takže i kdyby se ovocnáři chtěli na takové situace předem připravit a trochu se o sebe postarat, tak nemohou. Dlouho se mluví o založení speciálního fondu pro podobná neštěstí, proti kterým se člověk nemůže pojistit, a snad ministerstvo zemědělství tento nápad opráší. Ale škody vzniklé letos už to ovocnářům nevynahradí.
Myslíte, že by letošní mrazy mohly pro některé sadaře znamenat konec podnikání?
To se dá těžko říct. Když bude jen jeden rok špatný, tak k tomu snad nedojde. A většina ovocnářů pěstuje více druhů ovoce, nesoustředí se jen na třešně nebo meruňky, a také si často k ovocnářství přibírají i jiné druhy podnikání. Že někdo zkrachuje, se samozřejmě vyloučit nedá, ale dokud neznáme výši škod, nemůžeme odhadnout, jaký budou mít dopad.