Nedodržení technologických postupů a nedostatečná bezpečnost práce. To jsou podle prvních odhadů odborníků příčiny, které stály za pátečním zřícením části domu v Soukenické ulici v Praze. Jednačtyřicet hodin se pak hasiči snažili zachránit čtyři zavalené dělníky. Marně.
Příčinou zřícení čtyř stropů domu v Soukenické ulici v Praze je podle prvních zjištění zásah do konstrukce domu. Tím se měla narušit statika a část budovy se zhroutila. Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy je na devadesát procent jasné, že právě neodborné zásahy jsou příčinou neštěstí.
"Ještě čekáme na odklizení veškeré suti, pak to teprve bude definitivní," řekl Hejma. Policisté už však začali s trestním stíháním pro ublížení na zdraví s následkem smrti. Trestní sazba se pohybuje v rozmezí od tří do deseti let.
"Může se to stát"
Jakékoliv pochybení při stavbě už v pátek vyloučil Daniel Rada, majitel firmy Sting Praha, která dům přestavuje. "Když se podchycuje a bourá sto let starý dům, navíc v údolní vltavské nivě, tak se přes všechnu opatrnost něco může stát. Písky se vlivem pohybu spodních vod mohou samy pohnout," vysvětloval. Od té doby už ale nezvedá telefon.
První signály, které naznačovaly chyby při přestavbě domu na hotel, se ukázaly hned po pádu části budovy. Když záchranáři dorazili na místo, nikdo nevěděl, kolik lidí zůstalo pod troskami. Odpověď přinesl až dělník, kterému se podařilo z hroutící se budovy utéct. "Čtyři," zněla smutná zpráva, která hasičům dala první informace o tom, kolik lidí musejí hledat.
ČTĚTE TAKÉ: Hasiči našli v sutinách domu čtyři mrtvé dělníky
Hasiči pokračují v pátrání. Záchranné práce se zrychlily
V centru Prahy se propadl dům. Uvnitř zůstali lidé
V těchto případech má však jasně napovědět stavební deník, který je na každé stavbě. V něm se mimo jiné píše, kolik lidí je ten den na staveništi. To však v tomto případě nikdo nevěděl.
Utíkající dělníci
Krátce po zřícení části budovy očití svědci pak viděli z místa utíkat dělníky, kteří se už nevrátili, aby vypovídali. Na stavbě nejspíš byli načerno, proto raději zmizeli a vyhli se tak možným problémům.
O porušování bezpečnosti práce mluvila několik hodin po zřícení stropů údajná příbuzná jednoho ze zavalených dělníků. "Bylo to běžné," řekla.
Špatnou zkušenost s firmou Sting Praha má i Radim Horák, kterému tato společnost stavěla rodinný dům. Místo vysněného domu se teď s firmou soudí a požaduje zpět téměř pětasedmdesát procent vyplacené částky. Znalecké posudky, které si na rozestavěnou budovu nechal vypracovat, totiž ukazují jednu chybu za druhou.
"Dělníci postavili část základů o tři čtvrtě metru vedle. Těžký sloup, který byl na jednom místě naplánován, pak stál jinde, než měl, a hrozilo zřícení části domu," přibližuje jeden z přehmatů Radim Horák. Navíc upozorňuje, že měl podobné potíže, které se ukázaly při přestavbě domu v Soukenické ulici. I u něj se totiž vážně zranil dělník firmy, a případem se pak zabývala policie. Dále pak ve stavebním deníku bylo podle Radima Horáka méně lidí, než kolik tam ve skutečnosti pracovalo.
Dům, z kterého měl být po konci přestavby nový hotel, patří podle katastru nemovitostí společnosti Galerie - Sen. Jejím jednatelem je Ignacio Peralta Gracia ze Španělska.„Pokuty budou maximální" |
![]() Teď je stavba zastavená, čekáme na prošetření celé záležitosti a na návrh ze strany stavebníka, jak by chtěl dále postupovat. Paralelně budeme zjišťovat příčiny, v současnosti už za sebou máme průzkumy, kde lze s velkou pravděpodobností konstatovat, že byly provedeny práce nad rámec daný stavebním povolením.
Jak je možné, že lidé ze stavebního odboru, kteří byli na stavbě letos několikrát, něco takového nezjistili? To je vše otázka vývoje té stavby. Oni tam byli průběžně, aby porovnali schválenou projektovou dokumentaci. Tam se skutečně nedělalo nic nad rámec, ale to nemohou nikdy uhlídat. To je okamžik, kdy začnou probíhat práce, třeba zrovna v oblasti základů, které mohou způsobit takovou katastrofu.
Kdy byli kontroloři na stavbě naposledy? Na konci srpna a tehdy se tam žádné práce, které by zasahovaly do statiky a konstrukce domu, neprováděly.
První výsledky vyšetřování ale ukazují, že tam došlo k závažným chybám. Co teď můžete dělat vy? Jsou tam statisícové pokuty, možná v řádech jednotek milionů. My budeme postupovat tak, aby ty sankce byly maximální. |
Foto: ČTK, archiv Radima Horáka