Pád nejpopulárnějšího politika v zemi. Po Česku žádá miliardy

Domácí
23. 6. 2017 13:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Václav Fischer, bývalý majitel cestovní kanceláře Fischer Reisen, požaduje odškodné ve výši 122 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) od státu za to, že konkurzní správce nechal na odstavné ploše ruzyňského letiště zrezivět jeho dva letouny Boeing 737. S informací přišel server Aktuálně.cz.

Václav Fischer zakoupil letouny v roce 1997. V té době byl ještě úspěšným podnikatelem.

Fischerovo podnikání v cestovním ruchu začalo v Hamburku už v roce 1980. Po sametové revoluci se úspěšný muž rozhodl expandovat i do dalších zemí střední Evropy. V polovině devadesátých let zařizovala společnost Fischer Reisen dovolenou až pro půl milionu klientů ročně. Její úspěch však přitáhl zájem konkurence. Fischer následně v letech 1996 a 1997 zařídil převzetí své cestovní kanceláře nově vzniklým uskupením C und U Turistik, patřící do struktur mezinárodních koncernů. Největší část peněz, které prodejem získal, použil právě ke koupi letadel Boeing 737, která pak provozovala jeho vlastní letecká společnost Fischer Air. Letouny koupil za 75 milionů korun.

Podnikatelská pohádka se špatným koncem
Václav Fischer patřil na sklonku devadesátých let k nejoblíbenějším lidem v zemi. V doplňovacích volbách do Senátu byl zvolen už v prvním kole s rekordním počtem 71,24 hlasů v obvodu Praha 1. Dokonce uvažoval o tom, že bude kandidovat na českého prezidenta. V roce 1998 prodal v českých pobočkách 250 tisíc zájezdů. Obrat Fischer, s. r. o., činil 3,8 miliardy korun. Už o dva roky později se však společnost propadla do bezmála půlmiliardové ztráty. Fischer se snaží majetek, který mu byl následně zabaven exekucí, získat zpátky už řadu let. Mezi lety 2010 a 2012 provozoval restauraci Zlatá Praha v Berlíně. V rozhovoru pro Blesk.cz s nadsázkou tvrdil, že dělá číšníka a začíná zase od nuly. V současné době Fischer podniká v letecké dopravě a zabývá se poradenstvím v cestovním ruchu. Řídí společnost A.M.F. Aircraftleasing Meier & Fischer GmbH & Co. KG, která mu z 87,5 procenta patří. Od roku 2011 spolupracuje také s firmou Student Agency. S Českou republikou vede četné soudní spory. V roce 2007 se dokonce vzdal českého občanství a ponechal si pouze německé. Do médií se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že jeho podnikatelský pád přímo souvisel se vstupem do politiky a byl předem připravený. V České republice už nikdy podnikat nechce.

Fischerův příběh si lidé zamilovali a v roce 1999 ho zvolili hned v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu. Fischer tehdy od voličů obdržel rekordních 71,24 procenta hlasů za obvod Praha 1. Podnikatel se stal prvním nezávislým senátorem České republiky. V předvolební kampani se objevily narážky na Fischerovu homosexualitu. "Moje orientace je bohatší. Můj život doprovodilo mnoho žen a také několik mužů a já jsem se tím nikdy netajil," prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes. Po skončení svého volebního mandátu v roce 2002 z politiky odešel.

V roce 2003 přišel krutý pád. Na Cestovní kancelář Fischer i na Fischer Air byla vyhlášena exekuce a podnikatel je musel prodat. Sám je dodnes přesvědčen o tom, že události vedoucí ke ztrátě firem byly připraveny a měly za cíl připravit jej o jeho usilovnou práci v Německu. V roce 2005 zkrachoval také jako fyzická osoba. Do konkurzu byl poslán ze strany českého i německého soudu. Správce Josef Cupka poté zahrnul do konkurzní podstaty obě jeho letadla.

Letadla pak putovala do konkurzní podstaty společnosti Air Charter. Správce konkurzu letouny, které Fischer pořídil za 75 milionů korun, prodal za pouhé dva miliony v roce 2010. "Kdyby se letadla řádně udržovala, měla by mít v roce 2010 hodnotu 22,8 milionu dolarů," uvedl advokát Černohlávek s poukazem na znalecké posudky.

Podle ministerstva spravedlnosti však stát za konání konkurzního správce neodpovídá. Soud začal případ projednávat ve čtvrtek. Nejde o přitom o jediný Fischerův soudní spor. U většiny z nich přitom bývalý podnikatel neuspěl.

Autor: Kamila Steinbachová Foto: ČTK , Igor Zehl

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ