Padesáté "výročí". Jak Biľak pozval Sověty do Československa

Domácí
3. 8. 2018 05:55
Kopie tzv. zvacího dopisu čs. stranických představitelů Leonidu Brežněvovi z 3.srpna 1968. Sovětské vedení žádali o pomoc proti údajné kontrarevoluci v Československu. Dopis podepsali Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak.
Kopie tzv. zvacího dopisu čs. stranických představitelů Leonidu Brežněvovi z 3.srpna 1968. Sovětské vedení žádali o pomoc proti údajné kontrarevoluci v Československu. Dopis podepsali Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak.

Před 50 lety, 3. srpna 1968, se v Bratislavě konala porada představitelů států Varšavské smlouvy (Bulharska, Maďarska, Polska, NDR, SSSR a Československa), na které byla přijata takzvaná Bratislavská deklarace. Ta zdůraznila, že obrana socialistických vymožeností je společnou povinností všech socialistických zemí a při setkání navíc dostalo sovětské vedení od Vasila Biľaka do rukou "zvací dopis", kterým část československých komunistů žádala Sovětský svaz o pomoc s údajnou kontrarevolucí.

Třístránkový text deklarace je plný frází o nutnosti bratrské spolupráce, o významu Varšavské smlouvy, boji proti imperialismu, ohrožení světového míru a zmiňoval také například nutnost podpory "vietnamského lidu" nebo důsledky "agresivní politiky vládnoucích kruhů Izraele". Za Československo se schůzky zúčastnili představitelé obrodného procesu Alexandr Dubček, Oldřich Černík a Josef Smrkovský, ale také zástupci konzervativních sil Jozef Lenárt a například Vasil Biľak, který v Bratislavě předal sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi takzvaný zvací dopis, který měl zdůvodnit vojenskou intervenci do Československa.

Na jednání pětice generálních tajemníků stran států Varšavské smlouvy 18. srpna v Moskvě pak Brežněv seznámil účastníky s dopisy z 3. a 17. srpna (ten byl osobním dopisem od Antonína Kapka) a zúčastnění pak podepsali protokol, který znamenal politické rozhodnutí o invazi do Československa.

Brutální vpád vojsk Sovětského svazu a dalších zemí Varšavské smlouvy (Polska, NDR, Maďarska a Bulharska) v noci z 20. na 21. srpna pak ukončil veškeré reformní snahy v Československu a k moci vrátil konzervativní a Moskvě zcela poddané představitele KSČ. Československo čekalo dalších dvacet let komunistické diktatury a "normalizace", komunistickou stranu pak  personální čistky. Mnoho svobodomyslných lidí se rozhodlo pro emigraci, množství dalších čekaly perzekuce.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ