Padla obvinění. Za korupcí stojí armádní důstojníci
05.03.2007 10:54 Aktualizováno 05.03. 16:51
Policie navrhla obžalovat osm bývalých vysokých důstojníků armády z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami na úpravy letišť a opravy letištní techniky. Obvinění, většinou plukovníci a podplukovníci, v letech 1997 až 1999 údajně zmanipulovali zakázky asi za 482 milionů korun. Celkem policie navrhuje obžalobu jedenácti lidí. Informovala o tom Veronika Dumková z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.
Vyšetřování případu začalo už v roce 1999, postupně přibývali další obvinění. Soud už policii dvakrát případ vrátil k dopracování, nezměnilo to ani odvolání státního zástupce.
Podle Dumkové byl vedle osmi bývalých důstojníků obviněn ještě jeden občanský zaměstnanec armády a dva lidé ze společností, které zakázky dostávaly. V čele jednoho podniku se sídlem v Moravskoslezském kraji stál podle dřívějších informací bývalý voják z povolání.
Za porušování závazných pravidel hospodářského styku obviněným hrozí dva roky vězení, za podplácení může soud uložit až pětiletý trest.
Podle policie šlo o veřejné zakázky na stavební úpravy letišť, na opravy letištní techniky a na opravy techniky letištního zabezpečení. "Zakázky se týkaly všech letišť," dodala Dumková. Ve většině případů podle ní firma provedla práce ještě dříve, než s ní byla uzavřena smlouva a než se konalo výběrové řízení.
"Důkazy o manipulaci se zadáváním zakázek byly zjištěny i z materiálů ministerstva obrany, neboť obvinění například již na jaře umožnili provést ve vojenských objektech stavební práce a na konci roku pak provedli 'výběrové řízení' na dodavatele těchto prací," uvedla Dumková.
Policie podle ní musela nechat v případu zpracovat nový posudek, protože během vyšetřování se změnil zákon o zadávání veřejných zakázek. Vyšetřovatelé potřebovali zjistit, zda není pro podezřelé příznivější. Ukázalo se ale, že i podle nového znění je jednání trestné.
Na místě ministra obrany se v letech 1997 až 1999 vystřídali tři ministři, Miloslav Výborný (KDU-ČSL), Michal Lobkowicz (Unie svobody) a Vladimír Vetchý (ČSSD). Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), který byl od ledna 1993 do ledna 1998 ekonomickým náměstkem ministra obrany, podrobnosti případu nezná. "Nevím o tom vůbec nic, nic mně to neříká," řekl dnes ČTK Kalousek. Bývalý šéf lidovců Kalousek je považován za velmi schopného politika. Provází ho ale špatná pověst z dob jeho pětiletého působení ve funkci náměstka ministra obrany - v minulosti jej političtí oponenti nejednou nařkli z podezřelých finančních machinací a korupce, žádné podezření se však nikdy nepotvrdilo.
Kalousek se dokonce kvůli útokům na svou osobu v dubnu 2001 vzdal funkce místopředsedy KDU-ČSL, členství ve stínové vládě i politické radě tehdejší čtyřkoalice. Zdůvodnil to tím, že chce chránit důvěryhodnost KDU-ČSL a čtyřkoalice proti nepodloženým obviněním, která kvůli Kalouskovu působení jako ekonomického náměstka ministra obrany vznesli jeho stranický kolega Cyril Svoboda a unionistka Hana Marvanová.
Mluvčí vojenské policie Jan Čermák upozornil, že vyšetřování je plně v kompetenci policie. "(Policie) nemá povinnost se s námi dělit o informace," řekl. Podle Čermáka vojenští policisté zatím čerpají informace z médií, v případě potřeby jsou však připraveni s policií spolupracovat.
Česká armáda využívá v rámci vzdušných sil několik leteckých základen. Taktické letectvo má svoji základnu v Čáslavi, dopravní letectvo v pražských Kbelích. Armáda dále využívá vojenské letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Některé ze zakázek v Náměšti vyhrála společnost Stavos Brno. Její současný ředitel Aleš Zadražil ve firmě v letech 1997 až 1999 působil a korupci odmítá. "Vyhrála nabídka s nejnižší cenou, takže nechápu, jak by tam mohlo dojít ke korupci," řekl ČTK Zadražil. Ani u jiných zakázek v Náměšti prý o korupci nebo o nekalostech při zadávání zakázek neslyšel.
Letos se podle reformy české armády měly do Náměště stěhovat vrtulníky ze základny v Přerově. Topolánkova vláda však v listopadu rozhodnutí zpochybnila a odložila. O osudu přerovské vrtulníkové základny by měla rozhodnout vláda do konce května.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.