Českou vládu čeká hlasování o tom, zda jí bude vyslovena důvěra. Opozice ji chce smést proto, že vládní koalice znemožnila konání sněmovní schůze, kde měli poslanci hovořit o korupční kauze lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že vláda premiéra Topolánka padne i bez vyslovení nedůvěry.
Socialisté totiž hlasováním o nedůvěře pohrozili právě pro případ, kdy vládní strany zablokují schůzi k Čunkovi. Předseda klubu ČSSD Michal Hašek dnes dodal, že sociální demokraté se pokusí vládu sesadit, pokud Čunek sám neodstoupí, případně pokud premiér Mirek Topolánek (ODS) nenavrhne jeho odvolání. Čunek opakuje, že odstupovat nehodlá, premiér již dříve naznačil, že by jeho odvolání navrhl, kdyby byl obžalován.
Topolánek i Čunek ale po hlasování potvrdili, že lidovecký vicepremiér ve vládě zatím zůstane. Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek před novináři po skončení jednání prohlásil, že jeho strana hlasování o nedůvěře vládě nepochybně vyvolá.
Čunek si před sněmovnou nepomohl ani svým projevem, v němž detailně popisoval své peripetie při vyšetřování a přidával k nim své komentáře. Za projev dostane vyčiněno i od premiéra Topolánka. Pokládám vystoupení Jiřího Čunka ze velice nešťastné, ... byla to velká chyba," řekl premiér. Bylo by podle něj lepší, kdyby první místopředseda vlády mlčel.
Hlasování o nedůvěře označil za nemilou věc. "Já se o tom s Jiřím Čunkem určitě budu bavit," dodal. Příležitost k tomu bude mít už dnes v poledne, kdy se kvůli české pozici na blížícím se summitu EU sejdou v Kramářově vile lídři všech tří koaličních stran.
Dění ve sněmovně označil premiér za krok, který se stát neměl. "Teprve teď dochází ke skutečnému nátlaku na orgány činné v trestním řízení a na státní zastupitelství," tvrdí. Případ podle něj nese "stopy ovlivňování". Předseda vlády zdůraznil, že on je poslední, kdo by chtěl do kauzy zasahovat.
I když Čunka veřejně kritizoval, v tuto chvíli ho z kabinetu neodvolá. "Jasně jsem řekl, kdy Jiřího Čunka odvolám," připomněl Topolánek dohodu, podle níž by měl Čunek skončit, pokud bude obžalován z přijetí úplatku.
Ačkoli dnes koalice zabránila schválení programu schůze o Čunkovi, a tím i jejímu konání, poslanci o vicepremiérově kauze přesto hovořili. Rozprava se odehrála před hlasováním o programu. Vystoupit ale mohli pouze řečníci s přednostním právem, tedy členové vlády, vedení sněmovny a předsedové poslaneckých klubů.
Opozice znovu kritizovala vládu a její údajné ovlivňování Čunkova případu. Vládní politici obvinění odmítají, jsou to podle nich sociální demokraté, kteří případ politizují.
Přestože koalice nechtěla o trestní kauze lidoveckého vicepremiéra ve sněmovně jednat, Čunek sám před poslanci vystoupil, aby jim zdůvodnil, proč ve vládě stále zůstává. Zopakoval, že aféra vznikla pouze kvůli osobnímu sporu, který měl se svou bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou. "Kdybych se nestal senátorem, žádné trestní oznámení by po pěti letech, kdy se čin měl stát, nebylo," řekl. Detailně přitom popisoval různé spory, které s Urbanovou vedl.
Topolánek později označil Čunkův projev za chybu. Jasně se podle něj ukázalo, proč debaty o trestních kauzách do parlamentu nepatří. Topolánek míní, že dolní komora nemůže rozhodovat o otázkách, které příslušejí orgánům činným v trestním řízení. Vy jste ti, kdo tu kauzu ovlivňuje, řekl sociálním demokratům.
"Tento bod ve sněmovně neměl být soudním tribunálem, kde měl vystupovat obviněný a nestála tu popravčí četa," řekl Hašek. Způsob, kterým se koalice k jednání postavila, podle něj sociální demokraty utvrdil v tom, že Čunkova kauza je zmanipulována.
Čunek čelí již několik měsíců podezření z přijetí úplatku. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) případ minulý týden odebralo přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělilo ho státnímu zástupci z Jihlavy. Vyměnil se i hlavní vyšetřovatel. Důvodem byla podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba, ale i nestandardní postup vyšetřovatele.
Levice soudí, že Čunkovi se rozhodnutím NSZ dostalo výjimečného zacházení, na které žádný jiný obviněný nemá nárok. Je to postup, který v této zemi nemá obdoby, prohlásil místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Se zablokováním schůze dnes koalici pomohli i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Hlasování se zdrželi, neboli byli přítomni hlasování, ale nehlasovali ani pro program, ani proti programu. Stejně se zachovalo i několik poslanců ODS, například Vlastimil Tlustý.
Pokud jde o snahu opozice sesadit vládu, ČSSD má ve sněmovně dost sil na to, aby hlasování o nedůvěře vyvolala, zdaleka ale nemůže sama vládě nedůvěru vyslovit. K tomu je třeba získat ve dvousetčlenné dolní komoře aspoň 101 hlasů, ale ČSSD jich má jen 72. I kdyby pro nedůvěru hlasovalo také 26 komunistů a dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka, stále bude k pádu vlády chybět aspoň jeden hlas, který by musel přijít z koaličního tábora. Pohanka už navíc oznámil, že návrh na vyslovení nedůvěry nepodpoří. Topolánek zase uvedl, že vylučuje, že by některý z koaličních poslanců pomohl kabinet "potopit".
Schůzi, kde se bude o nedůvěře hlasovat, svolal předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) na středu 20. června 09.00.
Vláda podle Paroubka stejně padne
Pokud vláda nepadne příští týden při hlasování poslanců o nedůvěře, které vyvolala sociální demokracie, tak padne za dva nebo tři měsíce při jiné otázce. Prohlásil to předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. "Předčasné parlamentní volby by pak mohly být příští rok v červnu nebo ještě lépe na podzim spolu s krajskými, aby se ušetřily dvě miliardy," dodal.
Sociální demokracie iniciovala hlasování o nedůvěře kabinetu proto, že koalice znemožnila mimořádnou schůzi sněmovny, která se měla zabývat údajným korupčním případem lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka.
Pro vyslovení nedůvěry jsou se socialisty připraveni hlasovat i komunističtí poslanci. I tak ale budou ČSSD chybět ještě nejméně tři hlasy. Paroubek dnes řekl, že probíhají "určitá jednání" s jednotlivými koaličními poslanci, odmítl je ale komentovat. "Pro nás je primární ani ne tak výsledek politického střetnutí, jako to střetnutí samo. My v diskusi poukážeme na všechny základní chyby této vlády, zejména na kauzu Čunek," uvedl.
Čunek už podle Paroubka dávno neměl ve funkci vicepremiéra být. "A myslí si to dvě třetiny občanů podle průzkumu, který máme k dispozici," zdůraznil. Vláda je podle něj arogantní ve věci radarové základny, kterou chtějí Spojené státy v Česku postavit, ve věci evropské ústavy i v kauze Čunek.
"Pokud kabinet nepadne příští týden, bude muset o svou existenci zřejmě opět zápasit při hlasování o reformě veřejných financí nebo na podzim o státním rozpočtu. Pokud padne, pak by měl stát spravovat v demisi a neměl by se pouštět do žádných takzvaných reformních kroků," uzavřel Paroubek.
Foto: archiv, Jan Schejbal