Jen ze své kapsy platil a platí moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas penzion odhadem za dvacet milionů korun, který teď vyrůstá v Ludvíkově na Bruntálsku. Alespoň podle jeho majetkových přiznání, jejichž kolonky zejí prázdnotou. I ty, ve kterých by měl přiznat nesplacené finanční závazky jako například půjčky či úvěry.
Nic. Z majetkových přiznání Palase za období od 18. listopadu 2008 až 31. prosince 2009 se téměř nic nedozvíme. V podstatě se dočteme jen dvě věci. Že podnikal nebo provozoval jinou samostatně výdělečnou činnost - ubytovací služby, k jejichž výkonu si pořídil živnostenský list, a to, že je v představenstvu všeobecné pojišťovny Halali.
Na kolik si za uvedené aktivity Palas přišel, už ale nějak pozapomněl zmínit. Přitom v minulosti se nechal slyšet, že výkon funkce předsedy představenstva, kterým je dodnes, je zčásti placený.
Palas ovšem obecně dotazy týkající se jeho majetku příliš nerozvádí, což ostatně předvedl právě při vysvětlování financování výstavby penzionu v Ludvíkově. "Měl jsem slušný příjem. A moje žena, která provozuje dvě zubní ordinace a zaměstnává včetně sebe tři stomatology, vydělává ještě víc než já," řekl v první reakci Palas.
Kolik kdo tedy podle něj nastřádal? "Pokud já jsem vydělal za těch dvacet let dvacet milionů, tak moje žena vydělala výrazně víc," odmítá být konkrétnější moravskoslezský hejtman, který nechtěl ani nijak rozebírat, zda si na stavbu vzal úvěr.
"Prosím vás, já se nemám proč bavit o financování mého penzionu v Ludvíkově. Prostě stavíme to za finanční prostředky, které jsme si s manželkou vydělali. Moje manželka je podnikatelka, vydělává nadstandardně, provozuje dvě zubní ordinace, zaměstnává tři zubaře. A víc mě to nezajímá," odbyl on-line deník TÝDEN.CZ v odpovědi.
Pozemky pod penzionem si Palasovi za bezmála 1,4 milionu korun pořídili v letech 2006 a 2007. Poté na nich začala vyrůstat stavba, která dnes budí rozpaky. Právě v její souvislosti totiž znovu ožily otázky, zda si ji Palas nestaví z peněz, které údajně získal jako odměnu za své někdejší rozhodnutí "přihrát" kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi potravinářsko-chemický gigant Setuzu. Hejtman to odmítá.
Jenže hejtman odmítá i říct či důvěryhodně doložit, jak si v politice za dvacet let vydělal dvacet milionů, když ještě v roce 2002 přiznával, že na kontě má 200 tisíc. To by chtěli vysvětlit i někteří politici.
"Je důležité, aby pan Palas jasně řekl, jaké byly jeho příjmy po dobu, o které hovoří, případně jaký tam je poměr majetku. Není na komkoli ze sociální demokracie, aby zkoumal jednotlivé položky a díval se na výplatní pásky, ale je důležité, aby ten rozpor, který tady může být, byl jasně vysvětlen. Pan Palas na to má ještě nějaký čas. Bylo by dobré, aby to udělal," řekl v reakci na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ stínový ministr vnitra Jeroným Tejc.
A to navzdory tomu, že úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Palasovi věří, že si na stavbu vydělal, aniž k tomu viděl jakýkoli důkaz.