Hasiči museli o víkendu opět častěji vyjíždět k požárům a obávají se, že napilno budou mít kvůli večernímu pálení čarodějnic i v pondělí. Příčinou četných zásahů jsou současné nadprůměrně vysoké teploty a s tím související sucho. Během několika posledních víkendů se počet výjezdů k požárům až ztrojnásobil.
Mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček sdělil, že v pátek hořelo na 144 a v sobotu na 148 místech, což je skoro trojnásobek celoročního průměru. V neděli podle něj hasiči likvidovali celkem 145 požárů.
Zatímco v březnu se vyskytovalo v průměru 66 požárů denně a zásahy v přírodním prostředí se na tomto čísle podílely zhruba jednou čtvrtinou, v dubnu to již bylo v průměru 124 požárů denně a požáry v přírodním prostředí tvořily téměř polovinu, upozornil Kopáček. Dodal, že za 29 dubnových dní bylo zaznamenáno 3639 požárů, což je o 316 více než v únoru a březnu dohromady.
Oheň je lépe předem oznámit
Obavy mají hasiči i z večerního pálení čarodějnic. Kopáček uvedl, že Hasičský záchranný sbor nepřijal žádná mimořádná opatření, jednotky požární ochrany jsou ale v pohotovosti a připraveny zasáhnout a případný požár zlikvidovat. "Apelujeme však znovu na zodpovědnost občanů a vyzýváme je, aby se chovali rozumně a dodržovali základní bezpečnostní pravidla pro rozdělávání a udržování otevřeného ohně," dodal mluvčí.
Při pálení čarodějnic musí každý člověk, který rozdělá oheň, dbát na to, aby nevznikl požár. Firmy a podnikatelé musí předem pálení ohňů na volném prostranství oznámit. Hasiči doporučují, aby velké ohně ohlašovali i jiní pořadatelé a domluvili se třeba s dobrovolnými hasiči.
K zapálení vatry by lidé podle hasičů neměli používat vysoce hořlavé látky, jako je benzin, nafta a líh. Také místo pálení by měli pečlivě vybrat. Kolem ohně musí být podle hasičů zhruba metrový pruh, v němž nejsou žádné věci, které by se mohly vznítit. Ohniště musí být nejméně 50 metrů od lesa a 100 metrů od stohu. U ohňů by měli mít lidé dostatek hasicích prostředků, třeba cisternu s vodou.
Zakládání ohňů by mělo respektovat obecní vyhlášku
Kopáček připomněl, že lidé by se také měli řídit závaznými vyhláškami obcí, které mnohdy upravují i způsob pálení odpadů na volném prostranství - a někdy je i zakazují. Rovněž krajská samospráva může svým nařízením stanovit podmínky zajištění požární ochrany v období zvýšeného nebezpečí, tak jako to například v pátek učinil Ústecký kraj.
Jeho nařízení znamená pro všechny, kteří se na jeho území pohybují, řadu omezení. Lidé nesmějí na volném prostranství nic spalovat, 50 metrů od lesa je zakázáno kouřit či rozdělávat ohně, mimo městskou zástavbu se nemůže používat zábavní pyrotechnika. Nařízení stanoví i pravidla, podle kterých je možné rozdělávat ohně třeba v rekreačních střediscích i mnoho povinností pro majitele lesů.
Foto: ČTK