Třídenní návštěva papeže Benedikta XVI. je už od půli července naplánovaná do posledního detailu. Přesto ještě nemusí být program definitivní. V záplavě oficiálních akcí by se hlava Vatikánu mohla potkat s exprezidentem Václavem Havlem.
Přivítací ceremoniál, promluva Svatého otce přímo na ruzyňském letišti, zdvořilostní návštěva u prezidenta na Pražském hradě. Následuje hromadná recepce ve Španělském sále, při níž svatý otec Benedikt XVI. promluví k představitelům politického a společenského života. Program pokračuje seznamem míst, která Joseph Ratzinger během prodlouženého víkendu navštíví.
PROGRAM NÁVŠTĚVY PAPEŽE ČTĚTE ZDE
ČTĚTE TAKÉ: Papež dostane v Boleslavi fotoknihu a peníze
Papežova návštěva začne u Pražského Jezulátka
Pobyt nejvyššího představitele katolické církve v Česku je dva měsíce před jeho příjezdem naplánovaný na minuty. Přesto by mohl doznat kosmetických změn. Není vyloučeno, že si papež v nabitém programu udělá čas na separátní schůzky. Například s Václavem Havlem.
Exprezident totiž zájem o osobní setkání se Svatým otcem projevil. "Václav Havel předpokládá a doufá, že se s papežem během jeho návštěvy setká," vzkázala Havlova mluvčí Sabina Tančevová. "Separátní schůzka však v tuto chvíli není naplánovaná."
Organizátoři návštěvy zatím soukromou schůzku nepřipravují. "V tuto chvíli takové setkání v oficiálním programu není," potvrzuje také hradní mluvčí Radim Ochvat.
Václav Havel se ve své prezidentské funkci v minulosti s hlavou Vatikánu již setkal. "Do země zdevastované ideologií nenávisti přijel posel lásky. Do země zdevastované ignorantskou vládou přijel živý symbol kultury," vítal Havel v roce 1990 Jana Pavla II.
Benedikt a Klaus: dojde na majetkové křivdy?
Zatímco schůzka s Havlem se zatím nyní odehrává spíše v rovině úvah, setkání s prezidentem Václavem Klausem už mají jasnou podobu. Během třídenní návštěvy jich bude hned několik. Během prvního návštěvního dne jej papež Benedikt navštíví na Pražském hradě. Není vyloučeno, že státníci naťuknou některé z bolestivých témat, třeba majetkové otázky mezi státem a církví.
ČTĚTE TAKÉ: Nedobytný papež. V Česku bude mít dva papamobily
Na politický význam jinak duchovní mise upozornil na svých stránkách nejvyšší představitel katolické církve v Česku. "Protože je papež také hlavou státu Vatikán, má jeho návštěva nutně i politickou stránku," napsal kardinál Miloslav Vlk. "Státní návštěva ve státě, kde nejsou vyřešeny základní vztahy s církví - to je jistě otázka. Přes všechny negativní věci chce papež ukázat dobrou vůli a znovu projevit naději, že tyto problémy lze vyřešit."
Foto: Karel Šanda a ČTK/AP