Park: Les na Šumavě se po kůrovci <span>vzpamatovává sám</span>

Domácí
23. 1. 2009 16:36
Nezasahování proti kůrovci je podle výzkumu správné.
Nezasahování proti kůrovci je podle výzkumu správné.

Nezasahování proti kůrovci je podle výzkumu správné.Nezasahování proti kůrovci na Šumavě je správné a příroda si s uschlými lesy sama poradí. Tvrdí to představitelé správy národního parku, kteří dnes zveřejnili výsledky rozsáhlého zhruba desetiletého výzkumu. V něm konkrétními čísly z terénního bádání dokazují, že pod vrstvou zničeného lesa vyrůstají nové stromy, a dochází tak k přirozené obnově horských smrčin, unikátních lesů na Šumavě.

Správa parku přitom řadu let čelí kritice hlavně regionálních politiků, kteří volají po těžbě napadených stromů.

ČTĚTE TAKÉ: Bursík rozhodl. Šumava nesmí vytěžit padlé stromy

Tým pracovníků parku spolu s vědci ze sousedního parku Bavorský les mapoval zhruba 1 300 hektarů území modravských plání, které patří k nejchladnějším a nejvlhčím územím v Česku. Sníh zde dosahuje až třímetrové výšky a leží skoro 200 dní v roce. Právě v této lokalitě jsou lesy tvořeny vzácnými horskými smrčinami. Vědcům se podařilo zmapovat celý průběh fáze rozpadu lesa po napadení kůrovcem. Využili k tomu nejmodernější techniku od leteckého monitoringu až po infračervené snímky.

Výzkum přitom pracovníci parku opírali o šetření z roku 1998. Tyto výsledky pak porovnávali s vlastním zkoumáním, kdy počítali mladé stromky rostoucí v přírodním lese, kde dočasně uschla většina starých stromů. Zjistili, že na stejném území roste v průměru 2 500 smrčků na každý hektar. K obnově pralesa by přitom stačilo jen asi 500 kusů. Uvedená čísla tak podle nich dokazují, že ponechání lesa napospas přírodě je správná cesta.

Příroda si prý s uschlými stromy poradí sama."Není třeba mít obavy o budoucnost horských smrčin na Šumavě. Sama příroda ví nejlépe, jak má les na Šumavě vypadat, zvláště pak v horských smrčinách. Tam opravdu člověk nic lepšího nevymyslí," řekl ředitel šumavského parku František Krejčí.

Hnutí Duha výsledky sčítání mladých stromků v okolí Modravy uvítalo. Za hranicemi v Bavorsku mají podle ekologů stejné výsledky už řadu let. "Pesimistické prognózy některých politiků, že na Šumavě kůrovec zahubil les, tedy definitivně končí v říši pohádek," uvedl Jaromír Bláha z Duhy.

Starostové a regionální politici nechtěli výsledky výzkumu příliš komentovat. O tom, že je park zveřejnil, se prý dozvěděli od novinářů. "Oficiálně o tom zatím nevím. Nechtěl bych se vyjadřovat k tomu, co jsem neviděl," uvedl šéf Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles. Podle starosty Modravy Antonína Schuberta zase správa parku hovoří jen o oblastech, kde se les obnovuje. "Já zase vím o lokalitách, kde se vůbec neobnovuje. Navíc 20 až 30 let je ve věku lesa jen nepatrný zlomek a znovu nám vyrůstá stejnověký a jen smrkový les, místo aby skladba stromů byla pestřejší," řekl Schubert.

ČTĚTE TAKÉ: Nezabránil kůrovcové kalamitě, zaplatí 7,5 milionu

Národní park Šumava s 16 827 hektary spolu s Národním parkem Bavorský les s 5 843 hektary horských smrčin představují největší souvislý areál tohoto typu lesa ve střední Evropě. Na Šumavě lze smrkové horské lesy staré 150 a více let vidět například v okolí hory Poledník, v oblasti Tříjezerní slatě, v okolí Březníku či na Pramenech Vltavy.

Ilustrační foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ