Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) už nebude muset sněmovnu seznamovat s textem písně, kterou nazpívala pro amerického prezidenta George Bushe. Dolní komora ve čtvrtek rozhodla o tom, že se touto věcí už nebude zabývat.
Levicoví poslanci původně chtěli, aby jim Parkanová vysvětlila také motivy vzniku její oslavné písně na USA a předpokládané umístění amerického radaru protiraketové obrany v Česku, přestože tak učinila už před týdnem v rámci interpelací. Podle levice je song ukázkou podlézavosti a Českou republiku poškodil. Opozice proto požadovala, aby se píseň projednávala za účasti Parkanové, která je dnes na jednání ministrů obrany států NATO v Bruselu. Vládní koalice to ale nepřipustila.
Zástupci ČSSD a KSČM proti postoji vládních poslanců protestovali a argumentovali s tím, že sněmovna obvykle vyhoví podobným požadavkům ministrů. "Bez přítomnosti paní ministryně by to nebylo ono," uvedl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Ministr Martin Říman (ODS) uvedl, že s textem písně by měl sněmovnu seznámit s ohledem na hereckou profesi poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, na jehož návrh se debata o songu dostala do programu schůze dolní komory.
Jandák opáčil, že chtěl věc projednat ne jako "milý herec veseloherních rolí", ale jako zastánce radarové stanice, kterou Parkanová nabourala. "Jako v podstatě tolerantní člověk a obhájce této základny jsem byl v šoku z toho, co udělala pro odpůrce (radaru) paní Parkanová," řekl. Na dotaz, zda by v případném plebiscitu, který požaduje, hlasoval pro americkou základnu, odpověděl: "Je možné, že bych byl pro, ale nevím. Po tom, co udělala paní Parkanová, posílila řady odpůrců takovým způsobem, že to svět neviděl."
Jandák nakonec navrhl sněmovně projednávání písně, "tuto trapnou věc", ukončit. Podle něj už všichni slyšeli dost a ministryně má trochu z ostudy kabát. Návrh podpořilo dalších deset poslanců ČSSD, zástupci ODS, KDU-ČSL a Přemysl Rabas ze Strany zelených. Ostatní se vesměs zdrželi nebo byli proti.
Parkanová své důvody, proč píseň s Janem Vyčítalem nazpívala, vysvětlovala už minulý týden i v rámci interpelací ve sněmovně. Chtěla vytvořit originální dárek pro Bushe a také "trochu odlehčit tu zbytečně vypjatou a často nenávistnou atmosféru", která se kolem protiraketové obrany v Česku vytvořila. Píseň je variací na skladbu Dobrý den, majore Gagarine z roku 1961; podle Parkanové je hanba dělat agitky ve službách totalitního režimu, ne však ve svobodné době.
Píseň pro Bushe, označovaná také jako "óda na radar", po zveřejnění nicméně vyvolala posměšné reakce v médiích, kritizovala ji opozice, podle průzkumu STEM se nezamlouvá ani české veřejnosti.
Foto: Robert Zlatohlávek
Parkanová už nemusí vysvětlovat píseň pro Bushe
Domácí
14. 6. 2007 13:10
Vlasta Parkanová
Autor: ČTK