Předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že česká pobočka organizace Amnesty International neměří všem stejným metrem, pokud jde o kontakty s čínskými představiteli. Podle něj se nyní Amnesty zachovala jako "apendix ODS", protože to, co vytýkala jemu, nevytýká politikům ODS. Mluvčí Eva Dobrovolná ale Paroubkovo obvinění odmítla. Podle ní Amnesty o Číně hovoří se všemi bez ohledu na jejich politickou příslušnost.
Předseda ČSSD novinářům řekl, že krátce poté, co byl loni v Číně on, mu Amnesty poslala otevřený dopis, v němž vyjádřila znepokojení a obavy z toho, že při svých jednáních dostatečně neupozorňoval na porušování lidských práv v Číně.
Zajímalo by ho, zda Amnesty napsala podobný dopis i tehdy, když byli v loňském roce v Číně například hejtmani a také ministři Petr Gandalovič (ODS) a Martin Říman (ODS), případně když před několika dny v Praze vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) jednal s generálním tajemníkem čínské vlády Chu Ťien-minem.
"Já věřím, že porušování lidských práv nebo zákonů je věcí, která jim přísluší, ale nesmí to být jednosměrná cesta. Proč takovou péči o politika, který jede do Číny na studijní cestu a je představitelem nikoli exekutivy, ale opozice? A proč je hrobové ticho, když se sejde představitel této vlády s představitelem čínské vlády?" řekl Paroubek. Pozice Amnesty je mu prý záhadou. "Věřím, že v příštích případech Amnesty International bude objektivní, teď se chovala jako apendix Občanské demokratické strany," prohlásil.
Dobrovolná obvinění odmítla, AI podle ní nesleduje politické cíle a na politických ideologiích je nezávislá. "Důvodem, proč Amnesty International reagovala otevřeným dopisem na návštěvu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v Číně, byla zejména oficiální komunikace zveřejňovaná sekcí PR a marketingu ČSSD. Ta zcela opomenula problém porušování lidských práv v Číně a mohla vyvolávat dojem, že je situace v této zemi zcela v pořádku. S takovou interpretací nemůžeme souhlasit," řekla mluvčí.
Zástupci AI podle ní loni v listopadu o Číně hovořili na zasedání senátního výboru pro kulturu, vzdělání a lidská práva, tedy před cestou senátorů do této země. "Požádali jsme je při té příležitosti, aby při svých jednáních s čínskou stranou neopomenuli lidskoprávní problémy," uvedla Dobrovolná. K Vondrově nynějšímu setkání s Chu Ťien-minem poznamenala, že poté, co se AI o schůzce dozvěděla, požádala Vondru o setkání.
Foto:ČTK