Paroubek v ČSSD končí. Politiku přirovnal k procházce Bronxem

Domácí
3. 10. 2011 17:13
Jiří Paroubek s manželkou na křtu své knihy.
Jiří Paroubek s manželkou na křtu své knihy.

Někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek v pondělí naznačil, že v příštích dnech opustí sociální demokracii. Na křtu svých pamětí Plnou parou v politice uvedl, že jeho kroky se velmi pravděpodobně rozejdou s dosavadními spolustraníky. V rozhovoru s novináři pak Paroubek poznamenal, že svému setrvání v ČSSD příliš nevěří, a odhadl, že ve straně zůstane zhruba čtyři dny.

O Paroubkově politické budoucnosti se v posledních týdnech intenzivně spekulovalo mimo jiné v souvislosti s neparlamentní Českou stranou národně socialistickou (ČSNS 2005). Někdejší lídr ČSSD dnes zopakoval, že ve hře je i založení vlastního politického uskupení.

Paroubek si na křtu svých pamětí posteskl, že nevidí nikoho z nedávných politických spolupracovníků. "Tak aspoň na dálku jim chci poděkovat a chci jim popřát hodně úspěchů. I když se naše kroky velmi pravděpodobně v těch příštích dnech rozejdou, tak bych chtěl říci, že je někdy dobře, když se lidé rozejdou, aby se třeba zase někdy aspoň v něčem sešli," uvedl politik.

Jiří Paroubek při autogramiádě své knihy.V knize Plnou parou v politice Paroubek popisuje klíčové události ze života sociální demokracie od jejího obnovení po listopadovém převratu v roce 1989 do současnosti. Větší prostor však věnuje době, kdy stál v čele strany a byl předsedou vlády. V publikaci vyzvedá především své úspěchy, zatímco k stranickým spolupracovníkům je vesměs kritický. Své působení v politice Paroubek na křtu přirovnal mimo jiné k noční procházce newyorským Bronxem.

Podle Paroubka jedna etapa jeho politického života skončila odstoupením z čela ČSSD po loňských sněmovních volbách, v nichž ČSSD sice vyhrála, ale ztratila reálnou možnost sestavit vládu. "Od té doby nastala jiná etapa. Ten rok, to je taková přechodná doba, a teď zřejmě nastane jiná," poznamenal Paroubek. Zůstat v ČSSD by podle něj mělo smysl, pokud se s vedením strany dohodl na změnách nynější politiky. Moc tomu ale prý nevěří. Dodal, že o své další politické budoucnosti rozhodne za čtyři dny.

Paroubkovo budoucí působení je zatím v jednání

V sobotu 8. října bude zasedat ústřední rada ČSNS 2005. Na jednání by se údajně mělo rozhodnout o Paroubkově přijetí a o konání sjezdu 28. října, na kterém by se mohl stát novým předsedou této strany. Paroubek o svém angažmá ČSNS 2005 v minulých dnech intenzivně vyjednával s představiteli strany. Její předseda Karel Janko ale oznámil, že zásadně nesouhlasí s příchodem Paroubka, který si představoval, že se ujme stranického kormidla. Paroubek následně oznámil, že s Jankem vyjednávání o vstupu ukončil. Chce ale prý spolupracovat s těmi členy ČSNS 2005, kteří sdílejí jeho názory.

Paroubek na konci září naznačil, že zvažuje i založení nové strany. "Určitě nebylo mým cílem a snem založit si vlastní stranu, určitě bych dával přednost jinému řešení, ale stane se, může se stát i to," řekl v pondělí.

Nespokojenost s vnitřní situací ČSSD i její politikou

Někdejší premiér a šéf ČSSD v pondělí řekl, že jedním z důvodů jeho nespokojenosti v ČSSD je rozdělení strany na příznivce předsedy Bohuslava Sobotky a místopředsedy Michala Haška. Vadí mu prý také váhání ČSSD kolem přímé volby prezidenta. "Skandální je, že ze třinácti hejtmanů je dvanáct pro postupnou, skrytou privatizaci nemocnic," dodal.

Paroubek také poznamenal, že z nynějších kandidátů na nového prezidenta republiky národní zájmy nejlépe reprezentuje Miloš Zeman. Ke svému předchůdci v čele ČSSD sice prý má řadu výhrad a jejich vztah je komplikovaný. Zeman ale prý není černobílou osobností.

Sociální demokraté se ale podle Paroubka při prezidentské volbě spíše smíří s kandidáty, jako je někdejší úřednický premiér Jan Fischer. Při spekulacích o tom, že by ČSSD podpořila nynějšího předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, ho prý "jímá hrůza". "Byla by to facka nejen pro mě, ale i pro českou veřejnost," řekl s tím, že Rychetského Ústavní soud údajně porušil zákon, když zrušil předčasné volby v roce 2009. V těch by podle Paroubka ČSSD zvítězila, ale "určité zájmové skupiny" si to nepřály.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil, ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ