Expremiér Jiří Paroubek znovu návštívil Čínu. A znovu se vystavil kritice ochránců lidských práv. V oficiálních prohlášeních totiž lídr ČSSD chválí "harmonické dějiny" země, kde panuje jeden z nejtvrdších komunistických režimů na světě.
Jiří Paroubek při jednání na Ústředním výboru Komunistické strany Číny podle tiskové zprávy ČSSD doslova řekl: „Znám vaše dějiny a vím, že jimi prolíná myšlenka společenské harmonie, která je mi velmi blízká." Více čtěte ZDE
"Vyjádření pana Paroubka jsou skandální," ohradil se proti expremiérově rétorice poslanec za ODS Marek Benda. "Každý přece ví, co se v té zemi děje. Všichni sice s Čínou jednají, ale je slušností alespoň připomenout otázku lidských práv, postoj Číny k Tibetu atd. Lidská práva ctí většina zemí na světě, v Číně tomu tak není, proto se na ně v této otázce musí tlačit. Jednání v podání Jiřího Proubka však připomíná rektální alpinismus," řekl Benda serveru TÝDEN.CZ.
"Ekonomický růst Číny je jistě impozantní, ale neměl by naše představitele zaslepit natolik, aby přehlíželi bezpráví," říká mluvčí české centrály Amnesty International Eva Dobrovolná. „Z výroků různých představitelů České republiky z poslední doby se zdá, že při jednání s Čínou jsme ochotni zapomenout na naši vlastní zkušenost s nesvobodou," dodává s tím, že komunikace s politickou reprezentací nedemokratických zemí sice může někdy napomoci pozitivním změnám, ale pouze za předpokladu, že se nemlčí o problematických otázkách nespravedlivě vězněných a pronásledovaných.
Fotografie z jednání na ÚV KS Číny si prohlédněte ZDE
Delegace ČSSD v čele s předsedou strany Jiřím Paroubkem, která v pondělí odcestovala do Číny, naplňuje program, který sám expremiér nazývá „politikou všech azimutů". Působení sociálních demokratů v zahraničních vztazích má podle něj suplovat zanedbávané kontakty současné vlády s touto částí světa. Paroubek se v úterý v Pekingu setkal s ředitelem Ústředního výboru Komunistické strany Číny Wang Ťia-žuejem a se zástupci Všečínské federace mládeže, ve středu jeho program pokračoval jednáním s místopředsedou zahraničního výboru VČSLZ Ma Wen-pchuem a náměstkem životního prostředí Čou Ťienem. "S velkým potěšením sledujeme reformy v ČLR a myslíme, že to je cesta správným směrem," napsal v středečním tiskovém prohlášením Paroubek.
„Při návštěvě čínského premiéra Wena v ČR v roce 2005 jsme tehdejšímu ministerskému předsedovi Paroubkovi zaslali seznam několika čínských vězňů svědomí s žádostí o jejich podporu. Na dopis jsme však nikdy neobdrželi odpověď," konstatuje Dobrovolná. Předchozí zkušenosti přitom podle ní potvrzují, že právě diplomatické intervence představitelů zahraničních států mohou významně přispět k propuštění některých vězňů svědomí.
Podobný názor sdílí i poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques, která mimo jiné stojí v čele parlamentní Skupiny přátel Tibetu. „K jednáním s představiteli režimů, které mají s demokracií problémy, patří i zmínka o lidských právech," myslí si, „my sami máme zkušenost s totalitou a dobře víme, jak důležitá byla podpora, která přišla z demokratického světa."
Přátelské kontakty s komunistickou Čínou ale nejspíš Jiřímu Paroubkovi v očích jeho voličů neuškodí. „Mohlo by ho to poškodit, pokud bude chtít modernizovat ČSSD a přilákat nové voliče. Jeho stávající voliči to jako problém nevnímají," domnívá se politolog Josef Mlejnek. Opačný postoj by navíc Paroubkovi žádný politický zisk nevynesl. „Kdyby otevřel v Číně otázku lidských práv, byl by to z hlediska jeho politiky takový skok, že by mu ti lidé, na které by to bylo zacíleno, nevěřili. Viděli by za tím nějaký kalkul," doplňuje Mlejnek.
Jenže nejde jen o lidská práva, Čína se stává ekonomickou velmocí, s níž čile obchodují i demokratické země. Česká republika ostatně během období vlády Jiřího Paroubka uzavřela s Čínou dohodu o ochraně a podpoře investic. Česko je však v hospodářských kontaktech s asijským gigantem tím, kdo tahá za kratší konec provazu. Podle agentury Czech Trade, jejímž úkolem je podpora českého exportu, v Číně v současnosti působí asi 180 českých firem, v opačném směru jsou investice téměř nulové.
Foto: Petra Mášová