Jaroslav Tvrdík, šéf poradců předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, nepřišel v úterý k Okresnímu soudu v Semilech a ani se neomluvil. Soudkyně Stanislava Behenská mu za to uložila pořádkovou pokutu 4 000 korun. Jde o proces s Pavlem Šrytrem, obžalovaným z pokusu o uplácení poslance ČSSD Pavla Ploce, kde Tvrdík vystupuje jako svědek. Paroubkův šéfporadce se nedostavil bez omluvy ani k zahájení hlavního líčení v lednu.
Behenská se během přestávky v jednání dovolala Tvrdíkovi na telefon. "Řekl mi, že na dnešní hlavní líčení zapomněl," řekla novinářům Behenská. Proces odročila na 24. dubna. Tvrdík je posledním důležitým svědkem v případu, v němž Šrytr podle obžaloby nabídl po loňských volbách nově zvolenému poslanci za ČSSD Plocovi pět milionů korun a chtěl, aby za ně přestoupil do Strany zelených. Šrytrovi hrozí až pět let vězení. Jak vyplynulo z výpovědí předsedy ČSSD v Libereckém kraji Michala Krause, Tvrdík si přál, aby Ploc o Šrytrově nabídce informoval policisty. Kdyby Ploc případný úplatek přijal, získala by koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ve sněmovně většinu. Šrytr - bodyguard a řidič zavražděného podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníka Tomáše Pitra - setkání s Plocem nepopírá. Tvrdí ale, že o úplatku vůbec nemluvili a neměl žádný důvod, aby mu peníze nabízel.
Přímý důkaz proti Šrytrovi chybí. Když Šrytr odešel, Ploc o jeho návštěvě informoval nejdříve své stranické kolegy a případ se zanedlouho dostal na veřejnost. Kdo návštěvu Šrytra u Ploce prozradil novinářům, není dodnes jasné. Policisté ale po zveřejnění případu nemohli nasadit odposlechy, a ani připravit další schůzky mezi oběma muži a Šrytra usvědčit přímo na nich.
Když Ploc řekl o údajné Šrytrově nabídce Krausovi, Kraus poslal SMS zprávy předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, volebnímu manažerovi strany Jaroslavu Tvrdíkovi, místopředsedovi Bohuslavu Sobotkovi a předsedovi poslaneckého klubu ČSSD Michalu Haškovi. O setkání Šrytra s Plocem věděl i poslancův asistent Jiří Rázl starší, Plocova manželka a Šrytrův známý.
Podle Krause Tvrdík Plocovi telefonoval, aby se obrátil na policii. Tvrdík zároveň na případ uvalil vnitrostranické informační embargo. Ploc nejdříve nechtěl dělat kolem rozhovoru se Šrytrem rozruch a říci o něm policistům, nakonec však Tvrdíka poslechl.
"Celá věc je vykonstruovaná a vyplývá z toho, že pracuji pro Pitra," prohlásil Šrytr. V kauze s údajným pokusem o úplatek považuje Ploce za oběť a osobně proti němu nic nemá. Pavel mohl brát naše setkání jako provokaci, o vrcholných představitelích sociální demokracie jsem se před ním vyjadřoval nevybíravě, dodal Šrytr.
"Ploce znám jako čestného člověka, Nikdy by si nabídku na úplatek nevymyslel a nenechal by ze sebe ani udělat volavku," konstatoval Kraus.
Znalecké posudky nesnižují věrohodnost Plocova svědectví. Policisté naopak nevěřili verzi Šrytra, že za poslancem přijel kvůli spolupráci při koupi jednoho horského hotelu. Olympijskému medailistovi ve skoku na lyžích Plocovi sice patří v Harrachově prosperující penzion, Šrytrem uvedený hotel ale nikdo neprodával.
Dosud není jasné, kdo stojí v pozadí za údajnou snahou o přetažení Ploce k politické konkurenci. Scházejí důkazy, že za úplatkem stál jeho zaměstnavatel Pitr. Pitr s ČSSD bojuje od nástupu Jiřího Paroubka do funkce premiéra. "Nemám s tím nic společného a Pavel Šrytr také ne," uvedl Pitr k podplácení Ploce.
V Harrachově po propuknutí aféry jen málokdo věřil, že by novopečenému poslanci Plocovi chtěl někdo skutečně dát pět milionů korun, pokud přestoupí ke Straně zelených a podpoří Topolánkovu vládu. A kauze se lidé většinou smáli.
Foto: Robert Zlatohlávek, archiv
Paroubkův šéfporadce Tvrdík opět zapomněl na soud
Domácí
3. 4. 2007 10:15
bez popisku 6492
Autor: ČTK