Proti korupci
Peake radí i Kalouskův cifršpion Cícer. Spolu se opřeli do vlády
19.09.2011 17:40 Původní zpráva
Kdo bude dohlížet na vládu, jak bojuje s úplatkářstvím? Pod taktovkou vicepremiérky Karolíny Peake (VV) se v pondělí poprvé sešli třeba ředitel policejního útvaru pro odhalovaní korupce Tomáš Martinec, náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Melč či šéf finančních detektivů ministerstva financí Milan Cícer. A vzali to zhurta. Hned vyčinili vnitru, že rozbíjí protikorupční strategii.
Že to nebude s bojem proti korupci tak horké, ukázala podle Peake koaliční vláda například tehdy, když neschválila zavedení centrální evidence účtů, jež by policistům zjednodušila přístup k informacím o finančních tocích. A další útok na schválenou protikorupční strategii prý chystá vnitro, které chce vládě navrhnout vypuštění institutu účinné lítosti. Tento právní instrument by umožnilzmírnit trest těm, kteří oznámí úplatkářství, ačkoli se na něm sami nějakým způsobem podíleli.
Kdo radí Peake? |
Za státní instituce Policie ČR: Tomáš Martinec, Jiří Veselý Nejvyšší státní zastupitelství: Stanislav Mečl, Zdeněk Kasal Finančně-analytický útvar: Milan Cícer Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Pavel Herman
Za nevládní organizace Oživení: Štěpán Rattay, Martin Kameník Otevřeno: Oldřich Kužílek Transparency International (přísedící): Radim Bureš |
"Je to jeden z instrumentů, které nejen policie, ale i státní zastupitelství pro odhalování korupce potřebuje. A pokud budeme jeden po druhém nezavádět, případně rušit, tak nakonec ty instrumenty nezůstanou žádné," prohlásila po prvním setkání svého desetičlenného týmu poradců Peake. Vnitro, které chce k účinné lítosti zpracovat pouze analýzu, však kontruje, že pokud by policie pracovala, jak má, nebude účinná lítost potřeba.
Tým externích poradců, s nimiž Peake spolupracuje v rámci svého vládního výboru pro boj s korupcí, se bude pravidelně scházet jednou měsíčně. Společně s místopředsedkyní VV se bude podílet na připomínkování legislativních návrhů i dohlížet na dodržování vládní protikorupční strategie. Kromě zavedení účinné lítosti a centrální evidence účtů chce na úvod popohnat i přípravu zákona o financování stran a předvolebních kampaní. Platit by prý měl už při příštích parlamentních volbách.
Mezi desítku odborníků vybrala Peake zástupce policie, Nejvyššího státního zastupitelství, Finančního a analytického útvaru ministerstva financí, Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a nevládních organizací Otevřená společnost a Oživení, přísedícími jsou představitelé Transparency International.
"Někdy se ale může stát, že budeme probírat téma, ke kterému si pozvu dalšího experta ad hoc," uvedla Peake. Dodala, že odborníci budou bojovat s korupcí bez nároku na honorář. "Odměnu neberou, dělají to z pozice své profese a odbornosti."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.