Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) nepodporuje rychlé zavedení místní příslušnosti exekutorů v rámci senátní novely. Znamenalo by to značné přesuny případů mezi jednotlivými regiony, jejichž výtěžnost velice kolísá. Princip takzvané teritoriality však do budoucnosti neodmítá. Musí se najít řešení, které dokáže princip zavést hladce, řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
"Jsem proti rychlému řešení, protože mám silnou obavu na základě dat, která jsem viděl, že by to vedlo k rozpadu systému. Obrovským problémům, které bychom nedokázali potom vyřešit," řekl ministr. Z principiálního hlediska nicméně tento záměr podporuje, neboť pokud exekutoři rozhodují o právech a povinnostech, měli by být podrobeni stejnému zákonnému principu jako soudci. Ministr uvedl, že nyní by změna přinesla "obrovské přesuny případů" mezi exekutorskými úřady. "Další problém spočívá v tom, že velice kolísá výtěžnost exekucí podle regionů," dodal.
Zavést teritorialitu ministerstvu nedoporučuje ani studie, kterou má ministerstvo k dispozici, i když ta podle Pelikána sleduje především ekonomické hledisko.
Senátní novelu naopak prosazuje senátorka Eliška Wagnerová (za SZ). "Exekutor by měl pocházet z toho kraje, kde byl nalézací soud," řekla v ČT bývalá soudkyně Ústavního soudu. "Konkurenceschopnost v rámci krajů zůstane zachována," dodala. Na podobě analýzy ministerstva se podle Wagnerové zřejmě podepsala exekutorská lobby.
Místní příslušnost funguje podle ČT ve většině evropských zemích s výjimkou Česka, Slovenska, Nizozemska a Albánie. Princip teritoriality, kde exekutor působí na území okresu nebo kraje, prosazuje také Exekutorská komora.