Pelosiová je pro zrušení českých víz, říká Klaus
09.03.2007 07:32
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosiová je podle českého prezidenta Václava Klause nakloněna tomu, aby vízová povinnost českých občanů cestujících do Spojených států byla zrušena. Klaus to řekl českým novinářům po setkání s Pelosiovou, které se uskutečnilo ve čtvrtek večer tamního času (v noci na pátek SEČ) ve Washingtonu.
Pelosiová podle Klause Česko velmi dobře zná a po čtvrtečním setkání prý jistě nezapomene na to, že otázka vízové politiky USA vůči České republice je pro mnohé její občany frustrující, akutní a zásadní. "Troufal bych si tvrdit, že i vzhledem k celkem pozitivnímu vztahu k České republice a znalosti České republiky vyjadřovala evidentní podporu tomu, aby se s vízy vůči České republice něco zásadního stalo," uvedl Klaus po jednání, které trvalo asi 45 minut.
Zatímco Američané pro vstup na české území vízum nepotřebují, Češi mířící opačným směrem o víza žádat musejí a dlouhodobě usilují o zrušení této povinnosti.
Klaus s představitelkou vedení Kongresu, která zastupuje Demokratickou stranu, hovořil i o americkém záměru vybudovat na českém území radar jako součást amerického protiraketového systému. Podrobněji by však měl český prezident toto téma probrat při dnešních setkáních s viceprezidentem Richardem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem.
Z obecnějších témat hovořili Pelosiová a Klaus o energetické bezpečnosti. "Sdílel jsem její názory na nezbytnost energetické bezpečnosti a vysvětloval jsem jí, k jakému radikálnímu skoku k lepšímu došlo v naší zemi z hlediska ekologických problémů. Nesdílel jsem její názory na globální oteplování a neskrýval jsem to," uvedl Klaus, který globální oteplování mnohokrát označil za nesmysl. Reakce Pelosiové byla podle Klause "velmi milá".
Českého prezidenta prý překvapilo, jak dobře Pelosiová zná Prahu i ČR. "Byla mnohokrát v Praze a zná ji velmi dobře, byla v České republice i na návštěvě, která se týkala životního prostředí. Procestovala Mostecko a všechny tam ty hnědouhelné doly a podobně," řekl Klaus.
Po jednání s předsedkyní Sněmovny reprezentantů hovořil prezident a členové jeho doprovodu o vízech a o americkém radaru i na večerním neformálním setkání s americkými představiteli, s nimiž česká diplomacie nejtěsněji spolupracuje při prosazování zájmů České republiky ve Washingtonu. Velvyslanec Petr Kolář před českými novináři upozornil, že diskuse o obou tématech byla striktně oddělena.
Připustil, že při konkrétním vyjednávání o uvažované radarové stanici "možná dojde k jednání o tom, co znamená obrana našeho vzdušného prostoru, jaké parametry má mít a zda jsme na to schopni dosáhnout vlastními silami". Zdůraznil ovšem, že nejde o výměnný obchod. "Víza s protiraketovou obranou vůbec nesouvisejí. Nejsme v pozici koňských handlířů, jsme v pozici spojenců a partnerů," prohlásil.
Odmítl také, že by Američané v souvislosti s žádostí o vybudování radaru vyvíjeli na českou stranu nátlak. "Dostali jsme nabídku a k ní se máme jako partner, spojenec a suverénní stát vyjádřit. Je to na nás, nikdo nás do ničeho netlačí," uvedl velvyslanec.
Václav Klaus se dnes ve Washingtonu sejde mimo jiné s americkým viceprezidentem Richardem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem. Týdenní pracovní návštěvu Spojených států ukončí v sobotu.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.