Penc opět zpřístupnil databázi StB na internetu

26.11.2009 17:00

Penc opět zpřístupnil databázi lidí, o které se zajímala StB.Aktivista Stanislav Penc opět po třech měsících zpřístupnil na internetové adrese www.svazky.cz databázi zhruba 770 tisíc osob, o které se zajímala komunistická Státní bezpečnost (StB). Je přesvědčen, že jedná v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů.

Informoval o tom na čtvrteční tiskové konferenci. Databáze po několik měsíců podle Pence nefungovala právě kvůli sporům o to, zda není její zveřejnění v rozporu s tímto zákonem. Penc se však nyní opět rozhodl ji zpřístupnit, protože po konzultaci s právníky dospěl k závěru, že tomu tak není.

Zákon na ochranu osobních údajů podle Pence uvádí, že archiválie vzniklé z činnosti StB nemají ochranu osobních dat, to znamená, že mohou být zveřejněny. Kdyby tomu tak nebylo, nemohl by fungovat ani Ústav pro studium totalitních režimů. Kdyby ústav fungoval, jak má a databázi sám zveřejnil, pak by ji prý Penc zveřejňovat nemusel.

PSALI JSME: Penc narazil se seznamy StB. Porušuje zákon
                      O databáze StB je obrovský zájem. Server zkolaboval

Uvedení jména v seznamu podle Pence neznamená nic jiného než to, že se StB o uvedenou osobu z jakéhokoliv důvodu zajímala. Aktivista odhaduje, že v něm je 80 procent "hrdinů", kteří se ničeho nedopustili a byli pouze perzekvováni StB.

Internetové stránky svazky.cz.

Význam databáze podle Pence spočívá v tom, že je u každého jména odkaz na svazkové, respektive archivní číslo, podle kterého je možné StB shromážděné doklady snadno vyhledat. Prý dostal stovky dopisů od lidí, kteří databázi využili v prvních měsících fungování, a pomohla jim.

V databázi i sám Penc

Penc uvedl, že je v databázi i on. Kdyby měl někdo pocit, že je v "divné partě", tak je v databázi například se zpěvačkou Martou Kubišovou, exprezidentem Václavem Havlem, ale také se zpěvákem Karlem Gottem, uvedl aktivista. Jde podle něj o pouhou pomůcku usnadňující vyhledávání archiválií, kterých jsou kilometry. Databáze je pro archiv stejně potřebná jako například katalog knih pro Národní knihovnu, bez kterého by také nebylo možné vyhledávat a půjčovat knihy.

Pavel Žáček (na snímku) coby ředitel ústavu podle Pence selhal.Penc je přesvědčen, že zveřejněním databáze přispěl k vyrovnání s totalitním režimem. Nejde podle něj jen o lidi, kteří komunistický režim zažili, ale o to, aby generace, která komunismus nezažila, pochopila, jak je nebezpečné rozvíjet státní aparát tak, že je schopen sledovat až deset procent obyvatel. Jde o to, "aby nová generace neopakovala stejné chyby", zdůraznil.

Penc: Ústav pochybil

Nezveřejnění databáze Ústavem pro studium totalitních režimů považuje Penc za selhání. Byl to jeden z důvodů, proč inicioval petici za odvolání jeho ředitele Pavla Žáčka, kterou podepsal i Havel. Celkem ji podepsalo 40 lidí. Jako důvod vzniku petice se také uvádí, že ústav v publikaci o vzniku Občanského fóra ukázal na výtvarníka Josku Skalníka jako na informátora StB. To prý však byla jen poslední kapka v řadě pochybení ústavu.

Žáčkovi příznivci iniciovali naopak petici na podporu ústavu, kterou podepsalo asi 110 lidí. Penc tvrdí, že mu o zrušení ústavu nejde, ale jen o to, aby fungoval tak, jak má, a o vyvolání diskuse na toto téma.

Foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková
Printscreen: svazky.cz

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • K. (70 hlasů) 26.11.2009 20:38

  Jak vidím, pana Pence portestal bůh už přeem na jeho vizáži, a to...

 • . (63 hlasů) 27.11.2009 09:15

  NAJDI SI I TY SVÉHO SOUSEDA NA www.svazky.cz

 • slavek (58 hlasů) 27.11.2009 09:56

  Koho dnes zajímá tento kozí pšouk?Vše už bylo pojmenováno a...

 • Jirka Cibulka (49 hlasů) 26.11.2009 19:15

  Chudák kluk, když má tátu takového hňupa....

 • pepek (47 hlasů) 26.11.2009 21:38

  Evropa ale směřuje kurňa rychle doleva. asi ste slepá blbá hluchá.

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

je tam také Jyrka Paroprase?

19 hlasů

Pane Penc, dekuji Vam za tuto snahu vnest trochus svetla do cerne ery ceskych dejin. Jsem ve svazku taky veden, jako emigrant a jsem na to hrdy. Nechapu moc ceskou verejnost, ktera temto vecem nevenuje patricnou pozornost, dokonce napada ty, kteri s temito komunistickymi zlocinci vedou boj za ucelem transparence. Zdravi vas emigrant ze Zapadni Evropy.

34 hlasů

Co lze čeat od prasečího rypáku?

35 hlasů

Ot schweinerypak lse cekat jen prasarna.

26 hlasů

když P.Cibulka zveřejnil seznam agentů stb,tak Havel říkal,že prej někteří z nich skákali z oken. Dodnes neuvedl jedinýho. Škoda,že se nechytli za ruce a nevyskočili všichni. Proč nežalujou ty estébáky,kteří je tam napsali. Vždyť je přeci znají. Neznám jedinýho,krom Chramostové,která to přiznala. Všichni nic nevěděli,nic nepodepsali,nikoho neudali. Vím o čem mluvím,protože jsem byl v Pardubicích,pro svoji složku a dozvěděl jsem se,že na mne prášil můj nadřízený,kterej byl můj kamarád!

22 hlasů

Máte asi velké štěstí, že se o vás intenzívněji nezajímala StB. Dnes byse možná byl na seznamech, a ani byste pořádně nevěděl, jak se to stalo. A já bych vám doporučil, že takový hajz jako vy by měl vyskočit z okna. Asi by se vám to nelíbilo, že?

24 hlasů

K. Komunista zůstane komunistou i kdyby trakaře padaly! Tvůj ubohej slovník se zmůže jen na ty hajzli. Čest tvojí práci soudruhu!

21 hlasů

Je vidět, že jste se opravdu sám neocitl v hledáčku STB. Češi mě svým způsobem "fascinují" Sice byli prakticky všichni v SSM (pokud ne v KSČ), volili poctivě komouše, ale po 89 se z nich stali jako mávnutím antikomunisté, zapomněli rázem na své sráčství, a dnes si vylívají své frustrace na lidech ze seznamů STB a nejraději by komouše, své někdejší starší soudruhy, věšeli. Aktivní svazák věší komunistu - to je fakt dvojice. Asi jako Baloun a Švejk.

29 hlasů

Sorry, samozřejmě nebyli všcihni v SSM, jsou výjimky, ale drtivá většina, bohužel, byla a za socialismu zařezávala tak,jak to režim vyžadoval. Většinově zcela konformní národ, který dle mého názoru v podstatě nemá právo odsuzovat ty, na něž se zaměřili důstojníci Stb. Viděl jsem řadu spisů a mohu konstatovat, že část lidí je tam opravdu nevinně.

23 hlasů

Karl! Kdybys pořádně četl můj příspěvek,tak bys tam našel,že jsem byl v Pardubicích pro svůj svazek. Pro tebe znova! Donášel na mne můj kamarád a zároveň můj nadřízenej! Je mi 64 nikdy jsem nebyl v KSČ,ani v ČSM. Na SSM jsem byl už moc starej. Neumím si představit,že bych tátovi,kulakovi,to byl třídní nepřítel řekl : dneska jsem vstoupil do KSČ. To přirovnání Švejk=Baloun je legrační,protože to může přirovnat jen člověk,který Švejka v životě nečetl.

25 hlasů

Koho dnes zajímá tento kozí pšouk?Vše už bylo pojmenováno a zmapováno,tak nevím?!

58 hlasů

NAJDI SI I TY SVÉHO SOUSEDA NA www.svazky.cz

63 hlasů

A UDAVACE GESTAPA NAJDEME KDE? PRY JICH BYLO ZA PROTEKTORATU 300.000...

18 hlasů

Ta se má taky někdy zveřejnit.Hodně stejných jmen bude v obouch databázích.

33 hlasů

No vidíte, ja se na ty stránky nemohu od rána dostat, sakra práce a tak nemůžu nikoho bonznout!

26 hlasů

Jak vidím, pana Pence portestal bůh už přeem na jeho vizáži, a to dost strašně. Předpokládal bych, že slušný člověk si za své vzezření bde stěžovat jen pánubohu, a ne se mstít světu zveřejňovánám seznamů slušných lidí. Doufám, že skončíte v pekle.

70 hlasů

Pane vy jste snad spadl z višně! Že zveřejnil seznam sluných lidí? Tam jsou slušní lidé, o které StB zajímala spolu s agenty StB! A díky za tento seznam. Já jsem se tam našel jako zájmová osoba, což mě potěšilo! Vy jste se tam také našel? Jako co, že vás to tak rozčílilo?

29 hlasů

Penc trochu vypadá jako Kindl z Plzně

22 hlasů

Tento názor byl kvůli nevhodnému obsahu odstraněn.

Vy tři K.,toK. a Ron, pošlete mi svoje podobizny, abych konečně viděl jak vypadá kreatura-lidská spodina. (To co jste napsali, není názor).

21 hlasů

Pane Penc,děkujeme za info a nenechte se lůzou zastrašit..Jen tak dál.

27 hlasů

Tento názor byl kvůli nevhodnému obsahu odstraněn.

co to píšete za pitomosti? Jaké osočování slušných lidí? Slušní byly zájmové osoby a StBáci, to byli ti neslušní! Jasno?

31 hlasů

Kurňa, Milado, vy máte v Pekle internet?...papapapa..pardon, v Nebi....

21 hlasů

mělo to být vtipný, ale je to hnusný. fuj.

23 hlasů

...myslím, že ve společnosti jejímž premiérem je bývalý? komunista Fischer a legislativa spolu s exekutivou plná soudruhů je tento seznam poněkud ku hov.nu.

31 hlasů

už se těšim až někdo zveřejní databázi BIS. jsou to minimálně stejní šmejdi.

36 hlasů

Co takhle kdyby se pan Penc zajímal o skupinu vlastizrádců, kteří připravili naši republiku ke zničení. Co se nepovedlo Hitlerovi pomocí tanků, to se daří našim některým poslancům, ministrům a prezidentům. Podívejte se na ústavu republiky, na slib poslanců, senátorů a ministrů včetně prezidentů. Slezský

20 hlasů

Hned sem tam kouk a pár sem jich našel. Dnes to je jedno,za prachy tě udá uplně každý.

25 hlasů

Já jsem jich tam našel hodně.Podle místa narození(vesnice).Byli to také otcové a strýcové dětí které na mě bonzovali na základní škole.Inu jablko nepadá daleko od stromu zvláště jednáli se o BOLŠEVIKOVNÍK.

35 hlasů

dnes jako tehdy.

30 hlasů

Jsem neskutečně spokojený, jak tady rudý ksindl bečí a slintá. Ještě můj synek bude koukat do vytištěných "seznamů" kvůli infu, kterého dědka z okolí pustit v MHD sednout a komu plivnout do ksichtu.

24 hlasů

V ymáte ten svět hezky černobílý, skoro takovým dutohlavcům závidím, jak mají jednoduchý život. Předpokládám, že se z vás jako vzrorého voliče komunistů a svazáka stal po roce 1989 horlivý antikomunista.

31 hlasů

Chudák kluk, když má tátu takového hňupa....

49 hlasů

doplňuji, eM je máma chudinka

19 hlasů

pletete se, eM je máma

35 hlasů

Co bereš za matroš, soudruhu? Komouši by o tobě řekli že jsi pomýlený ale já můžu zodpovědně říct že jsi trouba. Pokud se tu někdo podepisoval stejně, to je jiná věc, ale myslím, že se ti v kebuli přehodila nějaká páčka ze žalosti, že Evropa směřuje doprava.

17 hlasů

Evropa ale směřuje kurňa rychle doleva. asi ste slepá blbá hluchá.

47 hlasů

No jak se to vezme. Když mu tátu kritizuje hňup jako jsi ty... No on si to už umí přebrat, já taky a co si myslíš ty, to je nám u pr****. Zkus nám něco na ulici říct, rudej noku a půjdeš si nechat na první pomoc zasadit rameno do kloubu. V BOXING CLUB STAR Plzeň nám oběma dali v trénincích docela zabrat, ale stojí to za to. Necvičíme pro zdraví ale pro to, až se znova vrátí Mašíni a budeme masit rudé ksichty.

31 hlasů

hele, u každého toho tvého blábolu jsem ti kliknul. Máš radost, vojíne?

21 hlasů

Myslím, že budeš nějaký upocený uhrovitý zamindrákovaný kašpárek, který si na netu léčí komplexy. Nechtěj mne potkat, posral by ses strachy.

36 hlasů

No to jo, to jistě, už teď jsem úplně podělanej. Nakonec můžeš k nám do klubu někdy večer v době tréninku přijet, název jsem tady uvedl, a můžeš zařvat v předsálí že volíš levici. A poznáš kdo se podělá jako první. Jestli to tedy stihneš než ti vkopeme trenky do konečníku tak, že už nebudeš kadit nikdy.

21 hlasů

Promiň, ty nejsi hňup. Ty si vypatlanec nejvyššího kalibru, počítám tak zelený mozek, který by se hlavou a ni rukama neuživil...nebo děláš Na Borech bachaře...

29 hlasů

Na jak píšu, tady si buď silnej jak chceš, to je asi tvoje právo, a na ulici laskavě choď hodně bokem a u zdi, protože komunisty a levičáky obecně žeru vcelku; jen si je trochu promačkám aby změkli.

22 hlasů

před 20 lety vás na václ.nám václav havel varoval, když říkal važte si socialismu,takovou životní ůroveň již nikdy mít nebudete, neznáte nezaměstnanost, zvolíteli kapitalismus,tak ji poznáte v plné nahotě, neznáte každodenní ekonomické sebevraždy stovek lidí ? volte kapitalismus tak to poznáte, neposlechli jste jeho varování, není vám pomoci,jste v tom a to není ještě všechno bude to mnohem mnohem horší, živí budou závidět mrtvým,

30 hlasů

Podle čerstvých průzkumů BBC v desítkých zemí světa drtivá většina lidí na planetě kapitaismus nechce. Ti boháči nahoře ho ale těm ostatním vždycky nějak šikovně "vnutí",jde přece o jejich obrovské majetky, jejch nedotknutelnost, výsady.

24 hlasů

Stalin se vrátil..UUUrááááááááá..

24 hlasů

Koukám, ty blbe, že tapetuješ v každý diskusi. Zkus aspoň opsat něco jinýho.

30 hlasů

Tento názor byl kvůli nevhodnému obsahu odstraněn.

Snad mu z toho StB nepřeskočí, pokud se tak už nestalo.

33 hlasů

Tento názor byl kvůli nevhodnému obsahu odstraněn.

právě že to fakt míchá. Lepší jsou Cibulkovy seznamy, tam jsou jenom ti hříšníci a pěkně roztřídění podle stupně jejich špinavosti (rezident, agent..). V Pencově seznamu jsou hříšnici i jejich sledované oběti a člověk to od sebe nerozezná.

32 hlasů

Penc je lidské hovado, keré ubližue lidem podobně, jako to kdysi činila StB. Z těhle morálních polistopadových čisťičů se mi chce pravidelně zvracet.

29 hlasů

Tento názor byl kvůli nevhodnému obsahu odstraněn.

Poděkování panu Pencovi. Řeknu Vám, soudruzi, že když vidím, jak i po dvaceti letech lid doslova hltá naše seznamy a svazky, jsem na naši práci ve Státní bezpečnosti opravdu hrdý ! Pane Penc , ještě by to chtělo seznamy policejních psů. Plemenné knihy jsou v bedně XYZ-1234 na MV ČR.

37 hlasů

Žeprej je tam i Veškrna s Kikinou.Ale Kikina to ješte neví protože je ted na vejletě po Jižní Americe za naše prachy a pěkne o tom vejletě píše na seznam.cz i s Lívií.

40 hlasů

Nevím k čemu jsou ty seznamy ,když jsou tam lidé stíhaní STB já jsem tam taky ale odhalte seznamy vyšetřovatelu STB to ani náhodou co pane Penc.

38 hlasů

Stando, a co kozy? Není některá v jiném stavu?

42 hlasů

S kým?

24 hlasů

bojím se domyslet :-))

24 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 3/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.