Pět až osm let. Soud rozdával tresty za krach ČMDS

Domácí
2. 3. 2007 15:34
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoNa pět až osm let poslal do vězení ostravský krajský soud šest manažerů za údajný podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu Českomoravské družstevní spořitelny (ČMDS). Nejvyšší trest dostal bývalý předseda představenstva kampeličky Petr Bezruč. Podle rozsudku společně s komplici záložnu připravil o více než 300 milionů korun.

Sedmého obžalovaného soud osvobodil. Podle rozsudku stál mimo ČMDS a jeho podpis na jednom z dokumentů důležitých pro obžalobu někdo padělal.

S rozsudkem nakonec nebyli spokojeni státní zástupce ani obžalovaní. "Odvolal jsem se. Nesouhlasím s výší trestů. S ohledem na sumy, o kterých mluvíme, by měly být citelnější," řekl ČTK státní zástupce Alexandr Dadam. Dodal, že v případě zprošťujícího rozsudku si počká na argumentaci soudu ve zdůvodnění. Také obžalovaní se okamžitě po vynesení trestů odvolali.

S novináři komunikoval jen Bezruč. Od začátku popíral, že by zavinil krach záložny a tvrdil, že za vším stály vlivné finanční kruhy. "Z kampeličky nikdo neodnesl ani korunu. Všechny peníze zůstaly v majetku dalších firem skupiny. Navíc družstevníci velkou část peněz dostali," řekl.

Zopakoval, že za krach záložny odpovědnost necítí. "Členové představenstva mají neomezenou moc při nakládání s majetkem společnosti. Jsou (ale) odvolatelní. I já jsem byl vždy odvolatelný," řekl. Dodal, že proces je vykonstruovaný policií a státním zástupcem. "Neměli se čeho chytit. Tak vyhrabali tohle," řekl. Jako oběť se ale necítí. "Každý neseme svůj díl odpovědnosti," uvedl.

Bezruč byl v souvislosti s machinacemi okolo ČMDS pravomocně odsouzen v jiné kauze, která se týkala neoprávněného prodeje autosalonu Svět aut. Ten prodal za téměř 70 milionů korun a pak se delší dobu skrýval. Policie jej dopadla na Slovensku. Za to mu Krajský soud v Ostravě uložil sedmiletý trest. Vrchní soud v Olomouci jej nakonec ještě o dva roky zmírnil. Bezruč nakonec do vězení nenastoupil. Ve vazbě strávil tři roky a úspěšně požádal o propuštění.

Páteční rozsudek předchozí trest zrušil a senát Bezručovi vyměřil souhrnný trest. Pokud mu i Vrchní soud potvrdí osm let ve vězení, Bezruč si z tohoto trestu zřejmě odpyká už jen 2,5 roku, protože po dvou třetinách trestu může znovu požádat o propuštění na podmínku.

Podle státního zástupce obžalovaní družstvo připravili o více než 300 milionů korun. Čelili obžalobě ze zneužití informací v obchodním styku. Peníze převáděli do dceřiných společností, které následně osamostatnili. Další dceřiné společnosti pak poskytovaly rizikové půjčky, i když bylo jasné, že peníze nedostanou zpátky.

Na ČMDS uvalil Úřad pro dohled nad družstevními záložnami 12. ledna 2000 nucenu správu. Správce pak zjistil, že z 1,4 miliardy korun vkladů chybí 90 procent. Na záložnu byl nakonec 15. prosince vyhlášen konkurz. V polovině roku 2000 zaujímala ČMDS i počtem klientů mezi družstevními záložnami třetí místo. Úspory kampeličce svěřilo 14.000 lidí. Ti nakonec dostali 90 procent svých úspor. Zajišťovací fond vyplatil celkem 1,18 miliardy korun.

Ilustrační foto: Robert Sedmík

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ