Pět rizik, která číhají na <span>zloděje století</span>

Domácí
5. 12. 2007 19:30
Policejní zásah v Hloubětíně.
Policejní zásah v Hloubětíně.

Policejní zásah v Hloubětíně.František Procházka, podezřelý z loupeže století, zatím udělal jen první krok. Ten lehčí. Mnohem složitější bude uniknout policií. Stejně těžké bude i ukradené peníze zlegalizovat. Server TÝDEN.CZ s pomocí odborníků sestavil seznam pěti největších rizik, které by mohly vést k odhalení Procházky a spol.

Riziko 1.: Jak skrýt peníze.
564 milionů korun je pořádný balík. V trezoru okradené společnosti G4S Cash Services navíc nebyly pouze pětitisícovky, celková hmotnost lupu tak dosáhla až k pěti stům kilogramů. Dokud se pachatelům nepodaří peníze rozmělnit, musejí je mít někde v bezpečí. Zároveň však nesmí vzbudit pozornost.

ČTĚTE TAKÉ: Policejní psycholožka: Zloděj století je v klidu

Riziko 2.: Kde zlegalizovat lup.
Banky, finanční ústavy, notáři a další takzvané povinné osoby musí hlásit veškeré podezřelé transakce - tedy vysoké vklady v hotovosti, transfery do zahraničí či neobvyklý pohyb na účtu. Experti proto očekávají, že peníze zloději nechají chvíli „uležet". „Poradil bych mu, aby zalezl do díry a nic s nimi nedělal. Jinak bude odhalen," věští ředitel finančně analytického útvaru ministerstva financí Karel Korynta. Systém totiž platí jednotně nejen v EU, ale i celosvětově. Přesto existuje pár států, kde bankovní sféra striktně dodržuje diskrétnost a anonymitu. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňují Švýcarsko a Lichtenštejnsko, či státy střední Ameriky.

Ilustrační fotoRiziko 3.: Jak zabránit odhalení.
Pokud František Procházka nevyužil moment překvapení a nevycestoval ze země ještě o víkendu, bude to mít velmi složité. Jeho fotografie prošla médii, policisté spoléhají na náhodné svědky, kteří by mohli s vypátráním zloděje pomoci. Lidé navíc mají zajímavou motivaci: okradená společnost totiž vyhlásila za pomoc při dopadení Procházky odměnu 2 miliony eur. Kvůli takové částce se o případ jistě začne zajímat také řada soukromých detektivů, či bývalých policistů, kteří pracují v detektivních agenturách. Procházkovi by ke klidu mohla pomoci například změna identity. Tato procedura, spojená s plastickou operací obličeje, je ale v tuzemsku poměrně neobvyklá. „Za sedmnáct let kariéry jsem se s tím nesetkal," řekl policejní vyšetřovatel zabývající se hledáním pohřešovaných osob. „Podle mě by to pro něj ani nebylo výhodné. On potřebuje vyřešit co s penězi, někam je ulít a pak co nejrychleji zmizet. Takhle by se musel zotavovat, to by mu určitě nepomohlo," dodal vyšetřovatel.

Riziko 4.: Nerozhádat se s komplici.
Pokud mají lup na svědomí dva či více pachatelů (což dosavadní vyšetřování zatím naznačuje), může mezi nimi brzy dojít k hádkám o peníze. „Mezi zločinci skutečně často dochází ke krizím, hlavně kvůli rozdílné představě, co s penězi," řekla policejní psycholožka Ludmila Čírtková. U Františka Procházky to zatím vypadá, že si vybral dobře. „Ukradl peníze, naložil je komplici do auta, ten odjel, a pak zůstal několik dalších hodin v práci," rekapituluje psycholožka. „Z toho je vidět, že mu Procházka bezmezně důvěřuje."

Riziko 5.: Zůstat neviditelný.
Hypotetická situace: podezřelý Procházka je dopaden, usvědčen a následně odsouzen k několikaletému žaláři. Peníze se však nenašly. Oslovení právníci se shodují, že po deseti letech se verdikt soudu běžně promlčí; a odsoudit člověka podruhé za stejnou věc nelze. Takže po odpykání trestu a desetiletém strádání by si Procházka mohl královsky užívat. „U nás by mu to mohlo teoreticky projít," připouští Karel Korynta. Pachatelům při úkrytu v Česku hrozí, že po určité době, kdy je policie neodhalí, získají pocit bezpečí. A začnou utrácet.

Foto: Robert Sedmík, profimedia

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ