Narozeniny
Pětašedesátiny slaví popularizátor vědy, geolog Václav Cílek
11.05.2020 06:00
Geolog a klimatolog Václav Cílek, který se narodil 11. května 1955, patří mezi známé české popularizátory vědy. Soustavně sleduje několik témat, jako jsou proměny české krajiny, klimatické změny nebo otázky životního prostředí. V jeho knihách lze najít přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.
Cílek se narodil v Brně, dva ročníky střední školy ale studoval v Tanzanii, kde jeho otec pracoval jako geolog. Ve studiích pokračoval na hornické průmyslovce v Příbrami a poté absolvoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd (AV) ČR. Od roku 1990 působil v Ústavu geologie a geotechniky ČSAV, dnes Geologickém ústavu AV ČR, kde ho zajímaly hlavně lunární horniny a krasové sedimenty a minerály. V letech 2004 až 2012 byl ředitelem Geologického ústavu AV ČR.
Od poloviny 80. let se Václav Cílek zabývá různými aspekty environmentální geologie, často ve spolupráci s přírodovědci různých oborů a archeology. Od vědecké práce se postupně přesunul do oblasti popularizace vědy. Celkem spolupracoval na více než třiceti knižních titulech a své práce publikuje také v řadě časopisů, například Vesmír či Respekt.
Cílkův mysticismus se zrcadlí i v názvech některých knih: například Orfeus - kniha podzemních řek, Archeus, Fragment radostné vědy o trpaslících, Posvátná krajina: Eseje o místech, silách a dracích či Kameny a hvězdy. Pravidelně se také objevuje v popularizačních i lehce filozofujících pořadech České televize o krajině. Byl průvodcem pořadů Putování starými cestami, Aleje jako součást naší krajiny, Kameny v české krajině a Řeka v proudu času nebo seriálů Podzemní Čechy, Podzemní Čechy II a Magické hory.
Rovněž napsal řadu učebnic a odborných publikací, přeložil několik čínských taoistických textů a spolupodílel se na mnoha vědeckých pracích. Za své dvě knihy, Krajiny vnitřní a vnější a Makom: Kniha míst, získal v roce 2004 cenu Toma Stopparda, určenou autorům českého původu za esejistické dílo. Kromě toho mu udělili i Cenu ministra životního prostředí za výrazný přínos k popularizaci české vědy a Cenu Nadace VIZE. Loni v září převzal stříbrnou pamětní medaili Senátu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.