Pětašedesátiny slaví popularizátor vědy, geolog Václav Cílek

Domácí
11. 5. 2020 06:00
Václav Cílek.
Václav Cílek.

Geolog a klimatolog Václav Cílek, který se narodil 11. května 1955, patří mezi známé české popularizátory vědy. Soustavně sleduje několik témat, jako jsou proměny české krajiny, klimatické změny nebo otázky životního prostředí. V jeho knihách lze najít přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.

Cílek se narodil v Brně, dva ročníky střední školy ale studoval v Tanzanii, kde jeho otec pracoval jako geolog. Ve studiích pokračoval na hornické průmyslovce v Příbrami a poté absolvoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd (AV) ČR. Od roku 1990 působil v Ústavu geologie a geotechniky ČSAV, dnes Geologickém ústavu AV ČR, kde ho zajímaly hlavně lunární horniny a krasové sedimenty a minerály. V letech 2004 až 2012 byl ředitelem Geologického ústavu AV ČR.

Od poloviny 80. let se Václav Cílek zabývá různými aspekty environmentální geologie, často ve spolupráci s přírodovědci různých oborů a archeology. Od vědecké práce se postupně přesunul do oblasti popularizace vědy. Celkem spolupracoval na více než třiceti knižních titulech a své práce publikuje také v řadě časopisů, například Vesmír či Respekt.

Cílkův mysticismus se zrcadlí i v názvech některých knih: například Orfeus - kniha podzemních řek, Archeus, Fragment radostné vědy o trpaslících, Posvátná krajina: Eseje o místech, silách a dracích či Kameny a hvězdy. Pravidelně se také objevuje v popularizačních i lehce filozofujících pořadech České televize o krajině. Byl průvodcem pořadů Putování starými cestami, Aleje jako součást naší krajiny, Kameny v české krajině a Řeka v proudu času nebo seriálů Podzemní Čechy, Podzemní Čechy II a Magické hory.

Rovněž napsal řadu učebnic a odborných publikací, přeložil několik čínských taoistických textů a spolupodílel se na mnoha vědeckých pracích. Za své dvě knihy, Krajiny vnitřní a vnější a Makom: Kniha míst, získal v roce 2004 cenu Toma Stopparda, určenou autorům českého původu za esejistické dílo. Kromě toho mu udělili i Cenu ministra životního prostředí za výrazný přínos k popularizaci české vědy a Cenu Nadace VIZE. Loni v září převzal stříbrnou pamětní medaili Senátu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Chaloupka Mirek

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ